katekonsoleplugin - en to bs translation catalogue (12 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
bs: Nemate dovoljno karme za pristup školjci ili emulaciji terminala

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
bs: &Proslijedi u terminal

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
bs: &Sinhronizuj terminal sa dokumentom

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
bs: Želite li zaista da proslijedite tekst u konzolu? Time će se izvršiti svaka sadržana naredba, uz vaše korisničke dozvole.

en: Pipe to Terminal?
bs: Proslijediti u terminal?

en: Pipe to Terminal
bs: Proslijedi u terminal

en: Sorry, cannot cd into '%1'
bs: Izvinite, ne mogu da promijenim direktorij u '%1'

en: &Automatically synchronize the terminal with the current document when possible
bs: &Automatski sinhronizuj terminal sa tekućim dokumentom kada je moguće

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
bs: Postavi promjenljivu &okruženja <envar>EDITOR</envar> na <icode>kate -b</icode>

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
bs: Važno: dokument mora biti zatvoren da bi se konzolni program nastavio.

en: Terminal Settings
bs: Postavke terminala

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alatke
