katexmltools - en to bs translation catalogue (18 entries)

en: &Insert Element...
bs: &Umetni element...

en: &Close Element
bs: &Zatvori element

en: Assign Meta &DTD...
bs: &Dodjeli meta-DTD...

en: Assign Meta DTD in XML Format
bs: Dodjeli meta-DTD u XML formatu

en: The current file has been identified as a document of type "%1". The meta DTD for this document type will now be loaded.
bs: Trenutna datoteka je prepoznata kao dokument tipa „%1“. Meta-DTD za ovaj tip dokumenta će sada biti učitan.

en: Loading XML Meta DTD
bs: Učitavanje XML meta-DTD‑a

en: The file '%1' could not be opened. The server returned an error.
bs: Datoteka %1 nije mogla biti otvorena. Server je vratio grešku.

en: XML Plugin Error
bs: Greška XML priključka

en: XML entities
bs: XML entitetu

en: XML attribute values
bs: Vrijednosti XML atributa

en: XML attributes
bs: XML atributi

en: XML elements
bs: XML elementi

en: Insert XML Element
bs: Umetni XML element

en: Enter XML tag name and attributes ("<", ">" and closing tag will be supplied):
bs: Unesite XML oznaku i atribute ("<", ">" i zatvarač će biti sami dodati):

en: The file '%1' could not be parsed. Please check that the file is well-formed XML.
bs: Datoteka %1 ne može da se raščlani. Provjerite da li je datoteka dobro formirani XML.

en: The file '%1' is not in the expected format. Please check that the file is of this type:
    -//Norman Walsh//DTD DTDParse V2.0//EN
    You can produce such files with dtdparse. See the Kate Plugin documentation for more information.
bs: Datoteka %1 nije u očekivanom formatu. Provjerite da li je datoteka sljedećeg tipa:
    -//Norman Walsh//DTD DTDParse V2.0//EN
    Ovakve datoteke možete praviti naredbom dtdparse. Pogledajte dokumentaciju ovog priključka za detalje.

en: Analyzing meta DTD...
bs: Analiziram meta-DTD...

en: Cancel
bs: Odustani
