kde5 - en to bs translation catalogue (38 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
bs: &Učitaj ponovo

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
bs: Zatvori

en: Close the current document.
bs: Zatvori tekući dokument.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
bs: Zatvori druge

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
bs: Režim stabla

en: Set view style to Tree Mode
bs: Postavi stil pogleda na režim stabla

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
bs: Režim spiska

en: Set view style to List Mode
bs: Postavi stil pogleda na režim spiska

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
bs: imenu dokumenta

en: Sort by Document Name
bs: Sortiraj po imenu dokumenta

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
bs: Staza dokumenta

en: Sort by Document Path
bs: Sortiraj po stazi dokumenta

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
bs: Redoslijedu otvaranja

en: Sort by Opening Order
bs: Sortiraj po redoslijedu otvaranja

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
bs: Očisti historijat

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
bs: Otvori pomoću

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
bs: Režim prikaza

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
bs: Sortiraj po

en: Background Shading
bs: Sijenčenje pozadine

en: &Viewed documents' shade:
bs: Sijenka &pogledanih dokumenata:

en: &Modified documents' shade:
bs: Sijenka &izmijenjenih dokumenata:

en: &Sort by:
bs: &Poređaj po:

en: Opening Order
bs: redoslijedu otvaranja

en: Document Name
bs: imenu dokumenta

en: &View Mode:
bs: Način &pogleda:

en: Tree View
bs: Prikaz stabla

en: List View
bs: Pregled liste

en: &Show Full Path
bs: Prikaži punu &stazu

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
bs: Kada je sijenčenje pozadine uključeno, dokumenti koje ste pogledali ili uređivali u okviru tekuće sesije dobiće obojenu pozadinu. Najskorije viđeni dokumenti imaju najizraženiju sijenku.

en: Set the color for shading viewed documents.
bs: Postavi boju za sijenčenje pogledanih dokumenata.

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
bs: Postavi boju za izmijenjene dokumente, koja se stapa sa bojom pogledanih fajlova. Najskorije uređivani dokumenti poprimaju najviše ove boje.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
bs: Kada je uključeno, u stablo režimu na najvišem nivou  će se pojaviti sa svojom punom putanjom, a ne samo poslednje ime fascikle.

en: Documents
bs: Dokumenti

en: Configure Documents
bs: Podesite dokumente

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
bs: <p><b>%1</b></p><p>Dokument je bio izmijenjen drugim programom.</p>

en: Previous Document
bs: Prethodni dokument

en: Next Document
bs: Naredni dokument

en: Save the current document
bs: Snimi trenutni dokument
