kate-ctags-plugin - en to cs translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
cs: Cíle indexování celého sezení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
cs: Aktualizovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
cs: Příkaz CTags

en: CTags executable failed to execute.
cs: Spustitelný soubor QTags nelze spustit.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
cs: Vyhledat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
cs: Aktualizovat index

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
cs: Značka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
cs: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
cs: Soubor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
cs: Indexovat cíle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
cs: Databáze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
cs: Soubor databáze CTags

en: Add a directory to index.
cs: Přidat adresář pro indexaci.

en: Remove a directory.
cs: Odstranit adresář.

en: CTags Settings
cs: Nastavení CTags

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
cs: Nepovedlo se spustit "%1". exitStatus = %2

en: The CTags executable crashed.
cs: Program CTags spadnul.

en: The CTags command exited with code %1
cs: Příkaz CTags byl ukončen s kódem %1

en: Jump back one step
cs: Přejít jeden krok zpět

en: Go to Declaration
cs: Přejít na deklaraci

en: Go to Definition
cs: Přejít na definici

en: Lookup Current Text
cs: Vyhledat aktuální text

en: Configure ...
cs: Nastavit ...

[ctx: @title:window]
en: Configure CTags Plugin
cs: Nastavit modul CTags

en: Go to Declaration: %1
cs: Přejít na deklaraci: %1

en: Go to Definition: %1
cs: Přejít na definici: %1

en: Lookup: %1
cs: Vyhledat: %1

en: Select new or existing database file.
cs: Vyberte nový nebo existující soubor databáze.

en: Go To Local Symbol
cs: Přejít na lokální symbol

en: Go To Global Symbol
cs: Přejít na globální symbol

en: Failed to run. Error: %1, exit code: %2
cs: Nepovedlo se spustit . Chyba: %1. Kód ukončení: %2

en: The CTags executable crashed
cs: Program CTags spadnul

en: The CTags program exited with code %2: %1
cs: Program CTags byl ukončen s kódem %2: %1
