kate-ctags-plugin - en to da translation catalogue (55 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
da: Globale indeksmål for sessionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
da: CTags-kommando

[ctx: Tag Type]
en: define
da: definér

[ctx: Tag Type]
en: label
da: etiket

[ctx: Tag Type]
en: macro
da: makro

[ctx: Tag Type]
en: function
da: funktion

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
da: subrutine

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
da: fragment-definition

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
da: alle mønstre

[ctx: Tag Type]
en: pattern
da: mønster

[ctx: Tag Type]
en: class
da: klasse

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
da: enummerator

[ctx: Tag Type]
en: member
da: medlem

[ctx: Tag Type]
en: variable
da: variabel

[ctx: Tag Type]
en: external variable
da: ekstern variabel

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
da: afsnit

[ctx: Tag Type]
en: feature
da: funktion

[ctx: Tag Type]
en: local entity
da: lokal enhed

[ctx: Tag Type]
en: block
da: blok

[ctx: Tag Type]
en: common
da: almen

[ctx: Tag Type]
en: entry
da: emne

[ctx: Tag Type]
en: type component
da: type-komponent

[ctx: Tag Type]
en: local
da: lokal

[ctx: Tag Type]
en: module
da: modul

[ctx: Tag Type]
en: namelist
da: navneliste

[ctx: Tag Type]
en: field
da: felt

[ctx: Tag Type]
en: method
da: metode

[ctx: Tag Type]
en: package
da: pakke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
da: Slå op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
da: Opdatér indeks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
da: Indeksmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
da: CTags-database-fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetCMD)
en: Revert to the default command
da: Vend tilbage til standardkommandoen

en: Add a directory to index.
da: Føj en mappe til indekset.

en: Remove a directory.
da: Fjern en mappe.

en: (Re-)generate the common CTags database.
da: Opret eller gendan den fælles CTags-database.

en: CTags Settings
da: Indstillinger for CTags

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
da: Kunne ikke køre "%1". Exitstatus = %2

en: The CTags executable crashed.
da: Den kørbare fil CTags brød sammen.

en: The CTags command exited with code %1
da: CTags-kommandoen afsluttede med kode %1

en: Jump back one step
da: Gå ét trin tilbage

en: Go to Declaration
da: Gå til erklæring

en: Go to Definition
da: Gå til definition

en: Lookup Current Text
da: Slå den aktuelle tekst op

en: Go to Declaration: %1
da: Gå til erklæring: %1

en: Go to Definition: %1
da: Gå til definition: %1

en: Lookup: %1
da: Slå op: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
da: Opret eller gendan den sessionsspecifikke CTags-database.

en: Select new or existing database file.
da: Vælg en ny eller eksisterende database-fil.

en: No hits found
da: Ingen fund

en: No folders or files to index
da: Ingen mapper eller filer at indeksere
