katekonsoleplugin - en to da translation catalogue (22 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
da: Du har ikke nok karma til at tilgå en skal- eller terminalemulation

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
da: &Pipe til terminal

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
da: S&ynkronisér terminal med nuværende dokument

[ctx: @action]
en: Run Current Document
da: Kør aktuelt dokument

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
da: Vil du pipe teksten til konsollen? Dette vil køre eventuelt indeholdte kommandoer med dine brugerrettigheder.

en: Pipe to Terminal?
da: Pipe til terminal?

en: Pipe to Terminal
da: Pipe til terminal

en: Sorry, cannot cd into '%1'
da: Beklager, kan ikke cd til "%1"

en: Not a local file: '%1'
da: Ikke en lokal fil: "%1"

en: Do you really want to Run the document ?
    This will execute the following command,
    with your user rights, in the terminal:
    '%1'
da: Vil du virkelig køre dokumentet?
    Det vil køre følgende kommando
    med dine rettigheder i terminalen:
    "%1"

en: Run in Terminal?
da: Kør i terminal?

en: Run
da: Kør

en: &Automatically synchronize the terminal with the current document when possible
da: Synkronisér &automatisk terminalen med det nuværende dokument, når det er muligt

en: Run in terminal
da: Kør i terminal

en: &Remove extension
da: &Fjern filendelse

en: Prefix:
da: Præfiks:

en: &Show warning next time
da: &Vis advarselsdialog næste gang

en: The next time '%1' is executed, make sure a warning window will pop up, displaying the command to be sent to terminal, for review.
da: Sørg for at et advarselsvindue popper op næste gang "%1" køres, som viser kommandoen der sendes til terminalen til eftersyn.

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
da: Sæt miljøvariablen &EDITOR til "kate -b"

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
da: Vigtigt: Dokumentet skal lukkes for at få konsolprogrammet til at fortsætte

en: Terminal Settings
da: Terminalindstillinger

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer
