katetextfilter - en to da translation catalogue (12 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
da: <title>Resultat af:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
da: Du har ikke lov til at køre vilkårlige eksterne programmer. Hvis du ønsker at kunne gøre dette, så kontakt din systemadministrator.

en: Access Restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Text Filter
da: Tekstfilter

en: Usage: textfilter COMMAND
da: Brug: textfilter KOMMANDO

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
da: <qt><p>Brug: <code>textfilter KOMMANDO</code></p><p>Erstat det valgte med output fra den angivne skalkommando.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
da: Indtast kommando at &sende valgt tekst igennem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
da: Kopiér resultatet til udklipsholderen hvorved et dokument efterlades uændret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
da: Kopiér resultatet i stedet for at indsætte det

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
da: Hvis dette er markeret, vil et output fra STDOUT og STDERR blive flettet og der vil ikke blive rapporteret nogen fejl.
    Ellers vil STDERR blive vist som en passiv besked.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
da: Flet STDOUT og STDERR

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer
