kate - en to da translation catalogue (221 entries)

en: Kate - Advanced Text Editor
da: Kate - Avanceret Teksteditor

en: Start Kate with a given session.
da: Start Kate med en angiven session.

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
da: Gennemtving opstart af ny Kate-instans (ignoreres hvis start bruges og en anden Kate-instans allerede har den givne session åbnet), tvinges hvis ingen parametre og ingen URL'er gives overhovedet.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
da: Hvis der bruges en allerede kørende Kate-instans, så blokér indtil den afsluttes, hvis der gives URL'er der skal åbnes.

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
da: Prøv kun at genbruge Kate-instans med dette PID (ignoreres hvis start bruges og en anden Kate-instans allerede har den givne session åbnet).

en: Set encoding for the file to open.
da: Indstil tegnsættet for filen der skal åbnes.

en: encoding
da: indkodning

en: Navigate to this line.
da: Navigér til denne linje.

en: line
da: linje

en: Navigate to this column.
da: Navigér til denne kolonne.

en: column
da: kolonne

en: Read the contents of stdin.
da: Læs indholdet af stdin.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne som åbnes af programmet vil blive slettet efter brug

en: Documents to open.
da: Dokument der skal åbnes.

en: [urls...]
da: [url'er...]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
da: Luk

en: Open File
da: Åbn fil

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Kør

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
da: Opdel tekstvindue

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (viewspace_popup_statusbar)
en: &Status Bar Items
da: Elementer i &statuslinjen

en: Warning
da: Advarsel

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Core Developer
da: Kerneudvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: The cool buffersystem
da: Det smarte buffersystem

en: The Editing Commands
da: Redigeringskommandoer

en: Testing, ...
da: Tester, ...

en: Former Core Developer
da: Tidligere kerneudvikler

en: KWrite Author
da: KWrite-forfatter

en: KWrite port to KParts
da: KWrite-portering til KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
da: KWrite Fortryd-historik, KSpell-integration

en: KWrite XML Syntax highlighting support
da: Understøttelse af KWrite XML-syntaksfremhævning

en: Patches and more
da: Patches og mere

en: Python Plugin Developer
da: Udvikler af Python-plugin

en: QA and Scripting
da: QA og scripting

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
da: Fremhævning for RPM spec-filer, Perl, Diff og mere

en: Highlighting for VHDL
da: Fremhævning for VHDL

en: Highlighting for SQL
da: Fremhævning for SQL

en: Highlighting for Ferite
da: Fremhævning for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
da: Fremhævning for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
da: Fremhævning for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
da: Fremhævning for Make-filer, Python

en: Highlighting for Python
da: Fremhævning for Python

en: Highlighting for Scheme
da: Fremhævning for system

en: PHP Keyword/Datatype list
da: PHP-nøgleord/datatypeliste

en: Very nice help
da: Meget god hjælp

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
da: Alle de mennesker der har hjulpet og som jeg har glemt at nævne

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
da: Filen '%1' kunne ikke åbnes: det er ikke en almindelig fil, men en mappe.

en: Configure
da: Indstil

en: Behavior
da: Opførsel

en: &Behavior
da: &Opførsel

en: Session Management
da: Sessionshåndtering

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
da: (aldrig)

en: Plugin Manager
da: Plugin-håndtering

en: User Feedback
da: Brugerfeedback

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
da: Du har ikke-gemte ændringer. Vil du anvende ændringerne eller kassere dem?

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
da: Her kan du se alle tilgængelige Kate-plugins. De markerede er indlæste, og vil blive indlæst igen næste gang Kate startes.

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
da: <p>Dokumentet '%1' er blevet ændret, men ikke gemt.</p><p>Ønsker du at gemme dine ændringer eller kassere dem?</p>

en: Close Document
da: Luk dokument

en: Save As
da: Gem som

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
da: Ny fil åbnet under forsøg på at lukke Kate, lukning afbrudt.

en: Closing Aborted
da: Lukning afbrudt

en: Starting Up
da: Starter op

en: Reopening files from the last session...
da: Genåbner filer fra sidste session...

en: Rename file
da: Omdøb filen

en: New file name
da: Nyt filnavn

en: File "%1" could not be moved to "%2"
da: Filen "%1" kunne ikke flyttes til "%2"

en: Do you really want to delete file "%1"?
da: Vil du virkelig slette filen "%1"?

en: Delete file
da: Slet filen

en: File "%1" could not be deleted.
da: Filen "%1" kunne ikke slettes.

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
da: Brug denne kommando til at vise eller skjule tekstvinduets statuslinje

en: Show &Tabs
da: Vis &faneblade

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
da: Brug denne kommando til at vise eller skjule tekstvinduernes faneblade

en: Sho&w Path in Titlebar
da: &Vis sti i titellinje

en: Show the complete document path in the window caption
da: Vis den fulde dokumentsti i vinduets titel

en: &Previous Tab
da: &Forrige faneblad

en: Focus the previous tab.
da: Sæt forrige faneblad i fokus.

en: &Next Tab
da: &Næste faneblad

en: Focus the next tab.
da: Sæt næste faneblad i fokus.

en: &Quick Open
da: &Kvikåbn

en: Open a form to quick open documents.
da: Åbn en formular til kvikåbning af dokumenter.

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: Open an existing document for editing
da: Åbner et eksisterende dokument til redigering

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
da: Viser en liste over filer som du har åbnet for nylig, og tillader dig nemt at åbne dem igen.

en: Save all open, modified documents to disk.
da: Gem alle åbne, ændrede dokumenter til disken.

en: Reload all open documents.
da: Genindlæs alle åbne dokumenter.

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
da: Kopierer filstien på den nuværende fil til udklipsholderen.

en: &Open Containing Folder
da: &Åbn indeholdende mappe

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
da: Omdøb...

en: Renames the file belonging to the current document.
da: Omdøber filen som tilhører det nuværende dokument.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

en: Deletes the file belonging to the current document.
da: Sletter filen som tilhører det nuværende dokument.

en: Properties
da: Egenskaber

en: Compare
da: Sammenlign

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
da: Brug fanebladslinjens genvejsmenu til at sammenligne to dokumenter

en: Shows a hint how to compare documents.
da: Viser et tip om hvordan dokumenter kan sammenlignes.

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
da: Luk alle dokumenter i fillisten som ikke kunne genåbnes, fordi de ikke længere er tilgængelige.

en: Close the current document.
da: Luk nuværende dokument.

en: Close other open documents.
da: Luk andre åbne dokumenter.

en: Clos&e All
da: Luk &alle

en: Close all open documents.
da: Luk alle åbne dokumenter.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Open W&ith
da: Åbn &med

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
da: Åbn dette dokument ved brug af et andet program registreret for dets filtype, eller et program efter dit valg.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
da: Indstil programmets tastaturgenveje.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
da: Indstil hvilke knapper der skal vises i værktøjslinjerne.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
da: Indstil forskellige aspekter af dette program og redigeringskomponenten.

en: &Plugins Handbook
da: &Plugins-håndbog

en: This shows help files for various available plugins.
da: Viser hjælpefiler for tilgængelige plugins.

en: Sess&ions
da: Sess&ioner

en: &Manage Sessions...
da: &Håndtér sessioner...

en: &Save Session
da: &Gem session

en: Save Session &As...
da: G&em session som...

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
da: Dette vil lukke alle åbne dokumenter. Vil du virkelig fortsætte?

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
da: Dette vil lukke alle åbne dokumenter undtagen det aktuelle. Vil du virkelig fortsætte?

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
da: Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

en:  [read only]
da:  [skrivebeskyttet]

en: Tool &Views
da: Værktøjs&visninger

en: Show Side&bars
da: Vis side&paneler

en: Show %1
da: Vis %1

en: Move To
da: Flyt til

en: Left Sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right Sidebar
da: Højre sidepanel

en: Top Sidebar
da: Øverste sidepanel

en: Bottom Sidebar
da: Nederste sidepanel

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
da: <qt>Du er ved at skjule sidepaneler. Det vil ikke længere være muligt at få adgang til værktøjsvinduerne med musen når sidepanelerne er skjulte, så hvis du har brug for adgang til sidepanelerne igen, så brug <b>Vis &gt; Værktøjsvisninger &gt; Vis sidepaneler</b> i menuen. Det er stadig muligt at vise eller skjule værktøjsvinduerne med de tilknyttede genvejstaster.</qt>

en: Documents Modified on Disk
da: Dokumenter ændret på disk

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
da: <qt>Dokumenterne på listen nedenfor er ændret på disken.<p>Vælg en eller flere ad gangen og tryk på en handlingsknap indtil listen er tom.</p></qt>

en: Filename
da: Filnavn

en: Status on Disk
da: Status på disk

en: Modified
da: Ændret

en: Created
da: Oprettet

en: Deleted
da: Slettet

en: &View Difference
da: &Vis forskel

en: &Ignore Changes
da: &Ignorér ændringer

en: Remove modified flag from selected documents
da: Fjernet ændret-flag fra valgte dokumenter

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
da: Overskriv valgte dokumenter, kasserer diskændringer

en: &Reload
da: &Genindlæs

en: Reload selected documents from disk
da: Genindlæs de valgte dokumenter fra disk

en: Could not save the document 
    '%1'
da: Kunne ikke gemme dokumentet
    '%1'

en: Error Creating Diff
da: Fejl ved oprettelse af diff

en: Save As (%1)
da: Gem som (%1)

en: Save Documents
da: Gem dokumenter

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
da: <qt>Følgende dokumenter er blevet ændret. Ønsker du at gemme dem før du lukker?</qt>

en: Documents
da: Dokumenter

en: Location
da: Sted

en: Se&lect All
da: &Vælg alle

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
da: Data du bad om at få gemt kunne ikke skrives. Vælg hvordan du vil fortsætte.

en: Split Ve&rtical
da: Opdel &lodret

en: Split the currently active view vertically into two views.
da: Opdel det aktive tekstvindue lodret.

en: Split &Horizontal
da: Opdel &vandret

en: Split the currently active view horizontally into two views.
da: Opdel det aktive tekstvindue vandret.

en: Cl&ose Current View
da: Luk &nuværende tekstvindue

en: Close the currently active split view
da: Luk det aktive opdelte tekstvindue

en: Close Inactive Views
da: Luk inaktive tekstvinduer

en: Close every view but the active one
da: Luk alle tekstvinduer undtagen det aktive

en: Hide Inactive Views
da: Skjul inaktive tekstvinduer

en: Hide every view but the active one
da: Skjul alle tekstvinduer undtagen det aktive

en: Toggle Orientation
da: Skift orientering

en: Toggles the orientation of the current split view
da: Skifter orientering for den aktuelle opdelte visning

en: Next Split View
da: Næste opdelte tekstvindue

en: Make the next split view the active one.
da: Gør det næste opdelte tekstvindue til det aktive.

en: Previous Split View
da: Forrige opdelte tekstvindue

en: Make the previous split view the active one.
da: Gør det forrige opdelte tekstvindue til den aktive.

en: Move Splitter Right
da: Flyt opdeleren til højre

en: Move the splitter of the current view to the right
da: Flyt opdeleren i den aktuelle visning til højre

en: Move Splitter Left
da: Flyt opdeleren til venstre

en: Move the splitter of the current view to the left
da: Flyt opdeleren i den aktuelle visning til venstre

en: Move Splitter Up
da: Flyt opdeleren opad

en: Move the splitter of the current view up
da: Flyt opdeleren i den aktuelle visning opad

en: Move Splitter Down
da: Flyt opdeleren nedad

en: Move the splitter of the current view down
da: Flyt opdeleren i den aktuelle visning nedad

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
da: <p>Du forsøger at åbne en eller flere store filer:</p><ul>%1</ul><p>Vil du fortsætte?</p><p><strong>Vær opmærksom på at Kate måske ikke svarer i et stykke tid mens store filer åbnes.</strong></p>

en: Opening Large File
da: Åbning af stor fil

en: Click here to switch to the Quick Open view.
da: Klik her for at skifte til kvikåbn-visningen.

en: Control view space splitting
da: Kontrollér opdeling af visningsområde

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
da[0]: Der er i øjeblikket yderligere et dokument åbent. Skift til kvikåbn-visning ved at klikke her for at se alle åbne dokumenter.
da[1]: Der er i øjeblikket yderligere %1 dokumenter åbne. Skift til kvikåbn-visning ved at klikke her for at se alle åbne dokumenter.

en: &Close Document
da: &Luk dokument

en: Close Other &Documents
da: Luk andre &dokumenter

en: Could not start program
da: Kunne ikke starte programmet

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
da: Det valgte program kunne ikke startes. Måske er det ikke installeret.

en: Manage Sessions
da: Håndtér sessioner

en: Session Chooser
da: Sessionsvælger

en: Restore
da: Gendan

en: Session will be deleted on dialog close
da: Sessionen slettes når dialogen lukkes

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_filterBox)
en: Filter Sessions
da: Filtrér sessioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
da: Sessionsnavn

note: i18n: The number of open documents i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Files
da: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Last opened
da: Senest åbnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openButton)
en: &Open
da: &Åbn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewSession) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
da: Ny session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_templateButton)
en: Open as Template
da: Åbn som skabelon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontAskCheckBox)
en: Don't ask again
da: Spørg ikke igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_copyButton)
en: Duplicate...
da: Dupliker...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
da: &Omdøb...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete
da: Slet

en: Session Renaming
da: Omdøbning af session

en: Session name:
da: Sessionsnavn:

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
da: Der findes allerede en session med det valgte navn: %1
    Vælg venligst et andet.

en: To save a session, you must specify a name.
da: For at gemme en session skal du angive et navn.

en: Specify a name for this session
da: Angiv et navn på sessionen

en: Specify a new name for session: %1
da: Angiv et nyt navn på sessionen: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startNewSessionRadioButton)
en: &Start new session
da: &Start ny session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadLastUserSessionRadioButton)
en: &Load last used session
da: &Indlæs senest brugte session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manuallyChooseSessionRadioButton)
en: &Manually choose a session
da: &Vælg en session manuelt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbElements)
en: Session Elements
da: Sessionselementer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
da: Sessionen indeholder listen over åbne dokumenter, listen over nyligt åbnede filer, bogmærker, markørposition osv. Når sessionen indlæses gendannes alle elementer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of entries in recent file list:
da: Maksimalt antal indgange i listen over nylige filer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Include &window configuration
da: Inkludér &vinduesindstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
da: Afkryds denne hvis du ønsker at dokumentets indstillinger såsom for eksempel bogmærker skal gemmes udover en editorsession. Indstillingerne vil blive genoprettet hvis dokumentet ikke er blevet ændret når det åbnes igen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Keep &meta-information past sessions
da: Behold &meta-information mellem sessioner
