katebacktracebrowserplugin - en to da translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: Line
da: Linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lstBacktrace)
en: Function
da: Funktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure)
en: Configure Paths...
da: Indstil stier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClipboard)
en: Use Clipboard
da: Brug udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBacktrace)
en: Load File...
da: Indlæs fil...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gFolderList)
en: Search Folders
da: Søg i mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please add the source folders in which to search for the files in the backtrace:
da: Tilføj kildemapperne hvori der skal søges efter filerne i backtracet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lstFolders)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Insert the source folders here. As example, for KDE development you have to add the Qt and Frameworks source folders:</p>
    <ul style="-qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/path/to/kdelibs</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/path/to/qt/src</li></ul></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Indsæt kildemapperne her. Som eksempel, til KDE-udvikling skal du tilføje kildemapperne for Qt og frameworks:</p>
    <ul style="-qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/sti/til/kdelibs</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">/sti/til/qt/src</li></ul></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File types:
da: Filtyper:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtExtensions)
en: List of file extensions. Example: *.cpp, *.h, *.c, etc...
da: Liste over filendelser. Eksempel: *.cpp, *.h *.c, osv.....

en: Indexing files...
da: Indekserer filer...

en: Load Backtrace
da: Indlæs backtrace

en: Loading backtrace succeeded
da: Indlæsning af backtrace gennemført

en: Loading backtrace failed
da: Indlæsning af backtrace mislykkedes

en: File not found: %1
da: Fil ikke fundet: %1

en: Opened file: %1
da: Fil åbnet: %1

en: No debugging information available
da: Ingen fejlretningsinformation tilgængelig

en: Backtrace Settings
da: Indstilling af backtrace

en: Backtrace Browser Settings
da: Indstilling af backtrace-browser
