kate - en to el translation catalogue (105 entries)

en: Filter…
el: Φιλτράρισμα…

en: LSP Client
el: Πελάτης LSP

en: No JSON data to validate.
el: Δεν υπάρχουν JSON δεδομένα για επικύρωση.

en: JSON data is valid.
el: Τα δεδομένα JSON είναι έγκυρα.

en: JSON data is invalid: no JSON object
el: Τα δεδομένα JSON δεν είναι έγκυρα: δεν υπάρχει JSON αντικείμενο.

en: JSON data is invalid: %1
el: Τα δεδομένα JSON δεν είναι έγκυρα: %1

en: Delete selected entries
el: Διαγραφή επιλεγμένων εγγραφών

en: Delete all entries
el: Διαγραφή όλων των εγγραφών

en: LSP server start requested
el: Ζητήθηκε εκκίνηση του εξυπηρετητή LSP

en: Do you want the LSP server to be started?<br><br>The full command line is:<br><br><b>%1</b><br><br>The choice can be altered via the config page of the plugin.
el: Θέλετε να εκκινήσει ο εξυπηρετητής LSP;<br><br>Η πλήρης εντολή είναι:<br><br><b>%1</b><br><br>Η επιλογή μπορεί να αλλάξει από τη σελίδα διαμόρφωσης του προσθέτου.

en: User permanently blocked start of: '%1'.
    Use the config page of the plugin to undo this block.
el: Ο χρήστης αποκλείστηκε μόνιμα στην αρχή του: '%1'.
    Αναιρέστε αυτόν τον αποκλεισμό από τη σελίδα διαμόρφωσης του προσθέτου.

en: Go to Definition
el: Μετάβαση στον ορισμό

en: Go to Declaration
el: Μετάβαση στη δήλωση

en: Go to Type Definition
el: Μετάβαση στον ορισμό τύπου

en: Find References
el: Εύρεση αναφορών

en: Find Implementations
el: Εύρεση υλοποιήσεων

en: Highlight
el: Τονισμός

en: Symbol Info
el: Πληροφορίες συμβόλων

en: Search and Go to Symbol
el: Αναζήτηση και μετάβαση στο σύμβολο

en: Format
el: Τύπος

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Expand Selection
el: Επέκταση επιλογής

en: Shrink Selection
el: Συρρίκνωση επιλογής

en: Switch Source Header
el: Εναλλαγή επικεφαλίδας πηγής

en: Expand Macro
el: Επέκταση μακροεντολής

en: Code Action
el: Ενέργεια κώδικα

en: Show selected completion documentation
el: Εμφάνιση επιλεγμένης τεκμηρίωσης

en: Enable signature help with auto completion
el: Ενεργοποίηση βοήθειας υπογραφής με αυτόματη συμπλήρωση

en: Include declaration in references
el: Να περιλαμβάνεται η δήλωση σε αναφορές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplParens)
en: Add parentheses upon function completion
el: Προσθήκη παρενθέσεων με την ολοκλήρωση της συνάρτησης

en: Show hover information
el: Εμφάνιση πληροφοριών αιώρησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOnTypeFormatting)
en: Format on typing
el: Διαμόρφωση στην πληκτρολόγηση

en: Incremental document synchronization
el: Σταδιακός συγχρονισμός εγγράφων

en: Highlight goto location
el: Τονισμός θέσης μετάβασης

en: Show Inlay Hints
el: Εμφάνιση ένθετων συμβουλών

en: Show Diagnostics Notifications
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων διαγνωστικών

en: Show Messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων

en: Server Memory Usage
el: Χρήση μνήμης εξυπηρετητή

en: Close All Dynamic Reference Tabs
el: Κλείσιμο όλων των δυναμικών καρτελών αναφοράς

en: Restart LSP Server
el: Επανεκκίνηση εξυπηρετητή LSP

en: Restart All LSP Servers
el: Επανεκκίνηση όλων των εξυπηρετητών LSP

en: Go To
el: Μετάβαση σε

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

en: Expand All
el: Επέκταση όλων

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Line: %1:
el: Γραμμή: %1:

en: No results
el: Χωρίς αποτέλεσμα

[ctx: @title:tab]
en: Definition: %1
el: Ορισμός: %1

[ctx: @title:tab]
en: Declaration: %1
el: Δήλωση: %1

[ctx: @title:tab]
en: Type Definition: %1
el: Ορισμός τύπου: %1

[ctx: @title:tab]
en: References: %1
el: Αναφορές: %1

[ctx: @title:tab]
en: Implementation: %1
el: Υλοποίηση: %1

[ctx: @title:tab]
en: Highlight: %1
el: Τονισμός: %1

en: No Actions
el: Καμία ενέργεια

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: No edits
el: Χωρίς επεξεργασίες

[ctx: @title:window]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: @label:textbox]
en: New name (caution: not all references may be replaced)
el: Νέο όνομα (προσοχή: δεν αντικαθίστανται όλες οι αναφορές)

en: Not enough results
el: Ανεπαρκή αποτελέσματα

en: Corresponding Header/Source not found
el: Η σχετική επικεφαλίδα/πηγή δεν βρέθηκε

[ctx: @info]
en: LSP Server
el: LSP εξυπηρετητής

[ctx: @info]
en: LSP Client
el: LSP πελάτης

en: Restarting
el: Επανεκκινεί

en: NOT Restarting
el: ΔΕΝ επανεκκινεί

en: Server terminated unexpectedly ... %1 [%2] [homepage: %3]
el: Απρόσμενος τερματισμός εξυπηρετητή ... %1 [%2] [αρχική σελίδα: %3]

en: Please check your PATH for the binary
el: Ελέγξτε τη ΔΙΑΔΡΟΜΗ για το εκτελέσιμο

en: See also %1 for installation or details
el: Δείτε και στο %1 για εγκατάσταση ή λεπτομέρειες

en: Started server %2: %1
el: Ξεκίνησε ο εξυπηρετητής %2: %1

en: Failed to parse server configuration '%1': no JSON object
el: Αποτυχία συντακτικής ανάλυσης της διαμόρφωσης '%1': δεν υπάρχει JSON αντικείμενο

en: Failed to parse server configuration '%1': %2
el: Αποτυχία συντακτικής ανάλυσης της διαμόρφωσης '%1': %2

en: Failed to read server configuration: %1
el: Αποτυχία ανάγνωσης της διαμόρφωσης του εξυπηρετητή: %1

en: Symbol Outline
el: Περίγραμμα συμβόλων

en: Tree Mode
el: Δενδρική λειτουργία

en: Automatically Expand Tree
el: Αυτόματη επέκταση δένδρου

en: Sort Alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: No LSP server for this document.
el: Δεν υπάρχει εξυπηρετητής LSP για αυτό το έγγραφο.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Client Settings
el: Ρυθμίσεις πελάτη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFmtOnSave)
en: Format on save
el: Διαμόρφωση στην αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSemanticHighlighting)
en: Enable semantic highlighting
el: Ενεργοποίηση τονισμού σημασιολογίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInlayHint)
en: Enable inlay hints
el: Ενεργοποίηση ένθετων συμβουλών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Completions:
el: Συμπληρώσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplDoc)
en: Show inline docs for selected completion
el: Εμφάνιση εμβόλιμων εγγράφων επιλεγμένης συμπλήρωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSignatureHelp)
en: Show function signature when typing a function call
el: Να εμφανίζεται η υπογραφή της συνάρτησης με την πληκτρολόγηση της κλήσης της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoImport)
en: Add imports automatically if needed upon completion
el: Να προστίθενται εισαγωγές αυτόματα αν το απαιτεί η συμπλήρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Navigation:
el: Πλοήγηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRefDeclaration)
en: Count declarations when searching for references to a symbol
el: Να γίνεται καταμέτρηση των δηλώσεων με την αναζήτηση αναφορών σε σύμβολο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoHover)
en: Show information about currently hovered symbol
el: Να εμφανίζονται πληροφορίες για το τρέχον σε αιώρηση σύμβολο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighlightGoto)
en: Highlight target line when hopping to it
el: Να τονίζεται η γραμμή προορισμού με την αναπήδηση σε αυτήν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDiagnostics)
en: Show program diagnostics
el: Εμφάνιση διαγνωστικών προγράμματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMessages)
en: Show notifications from the LSP server
el: Να εμφανίζονται ειδοποιήσεις από τον εξυπηρετητή LSP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIncrementalSync)
en: Incrementally synchronize documents with the LSP server
el: Να γίνεται βαθμιαίος συγχρονισμός των εγγράφων με τον εξυπηρετητή LSP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Document outline:
el: Περίγραμμα εγγράφου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolSort)
en: Sort symbols alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση συμβόλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolDetails)
en: Display additional details for symbols
el: Να εμφανίζονται επιπλέον λεπτομέρειες για σύμβολα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolTree)
en: Present symbols in a hierarchy instead of a flat list
el: Να παρουσιάζονται τα σύμβολα ιεραρχικά αντί σε επίπεδη λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolExpand)
en: Automatically expand tree
el: Αυτόματη επέκταση δένδρου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Allowed && Blocked Servers
el: Επιτρεπόμενοι && αποκλεισμένοι εξυπηρετητές

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: User Server Settings
el: Ρυθμίσεις εξυπηρετητή χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Settings File:
el: Αρχείο ρυθμίσεων:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Default Server Settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: Menu (LSPClient Menubar)
en: &LSP Client
el: Πελάτης &LSP

note: i18n: ectx: Menu (lspclient_more_options)
en: More Options
el: Περισσότερες επιλογές
