kate - en to eo translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
eo: Montri antaŭrigardon por konataj kolornomoj

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
eo: Montru ankaŭ la kolor-elektilon por konataj kolornomoj (ekz. ĉielblua).
    Vidu https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords por la listo de koloroj.

en: Place preview after text color
eo: Meti antaŭrigardon post tekstokoloro

en: Hex color matching
eo: Deksesuma kolorkongruo

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
eo: 12 ciferoj (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
eo: 9 ciferoj (#RRRGGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
eo: 8 ciferoj (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
eo: 6 ciferoj (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
eo: 3 ciferoj (#RGB)

en: Color Picker
eo: Kolorelektilo

en: Color Picker Settings
eo: Agordoj de Kolora Elektilo

en: Select Color (Hex output)
eo: Elekti Koloron (16uma eligo)

en: View Color [Read only]
eo: Rigardi Koloron [Nur Legu]
