katetextfilter - en to fa translation catalogue (12 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
fa: <title>نتیجه ی:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
fa: شما اجازه ندارید کاربردهای خارجی دلخواه را اجرا کنید. اگر می‌خواهید قادر به انجام این کار باشید، با سرپرست سیستم خود تماس بگیرید.

en: Access Restrictions
fa: محدودیتهای دسترسی

en: Text Filter
fa: پالایه متن

en: Usage: textfilter COMMAND
fa: کاربرد: فرمان textfilter

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
fa: <qt><p>کاربرد: <code>فرمان textfilter</code></p><p>گزینش را با خروجی فرمان پوسته مشخص‌شده جایگزین کنید.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TextFilterWidget)
en: Dialog
fa: محاوره

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
fa: وارد کردن فرمان برای &لوله کردن متن برگزیده از طریق:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
fa: رونوشت نتیجه به تخته یادداشت، رها کردن یک سند بدون تغییر.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
fa: رونوشت نتیجه به‌جای چسباندن آن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
fa: ادغام STDOUT و STDERR

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fa: &ابزارها‌
