kate-ctags-plugin - en to fi translation catalogue (83 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
fi: Istunto-yleisindeksikohteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
fi: CTags-komento

[ctx: Tag Type]
en: define
fi: määritä

[ctx: Tag Type]
en: label
fi: nimiö

[ctx: Tag Type]
en: macro
fi: makro

[ctx: Tag Type]
en: function
fi: funktio

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
fi: alirutiini

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
fi: fragmenttimäärittely

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
fi: mikä tahansa malli

[ctx: Tag Type]
en: slot
fi: väli

[ctx: Tag Type]
en: pattern
fi: malli

[ctx: Tag Type]
en: class
fi: luokka

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
fi: enumeraattori

[ctx: Tag Type]
en: enumeration
fi: enumeraatio

[ctx: Tag Type]
en: member
fi: jäsen

[ctx: Tag Type]
en: namespace
fi: nimiavaruus

[ctx: Tag Type]
en: prototype
fi: prototyyppi

[ctx: Tag Type]
en: struct
fi: struct-rakenne

[ctx: Tag Type]
en: typedef
fi: typedef-määrittely

[ctx: Tag Type]
en: union
fi: union-rakenne

[ctx: Tag Type]
en: variable
fi: muuttuja

[ctx: Tag Type]
en: external variable
fi: ulkoinen muuttuja

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
fi: kappale

[ctx: Tag Type]
en: feature
fi: ominaisuus

[ctx: Tag Type]
en: local entity
fi: paikallinen entiteetti

[ctx: Tag Type]
en: block
fi: lohko

[ctx: Tag Type]
en: common
fi: yhteinen

[ctx: Tag Type]
en: entry
fi: hakusana

[ctx: Tag Type]
en: interface
fi: rajapinta

[ctx: Tag Type]
en: type component
fi: tyyppikomponentti

[ctx: Tag Type]
en: local
fi: paikallinen

[ctx: Tag Type]
en: module
fi: moduuli

[ctx: Tag Type]
en: namelist
fi: nimiluettelo

[ctx: Tag Type]
en: program
fi: ohjelma

[ctx: Tag Type]
en: type
fi: tyyppi

[ctx: Tag Type]
en: field
fi: kenttä

[ctx: Tag Type]
en: method
fi: metodi

[ctx: Tag Type]
en: package
fi: pakkaus

[ctx: Tag Type]
en: procedure
fi: proseduuri

[ctx: Tag Type]
en: set
fi: aseta

en: CTags executable not found.
fi: CTags-ohjelmatiedostoa ei löytynyt.

en: CTags executable failed to execute.
fi: CTags-ohjelmatiedoston suorittaminen epäonnistui.

en: CTags was unable to parse this file.
fi: CTags ei kyennyt jäsentämään tiedostoa.

en: Tags file not found. Please generate one manually or using the CTags plugin
fi: Tags-tiedostoa ei löytynyt. Luo se itse tai käyttäen CTags-liitännäistä

en: File for '%1' not found.
fi: Tiedostoa ei löytynyt: ”%1”.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
fi: Haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
fi: Päivitysindeksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
fi: Tunniste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
fi: Tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
fi: Indeksikohteet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
fi: Tietokanta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
fi: CTags-tietokantatiedosto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetCMD)
en: Revert to the default command
fi: Palauta oletuskomento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, resetCMD)
en: ...
fi: …

en: Add a directory to index.
fi: Lisää hakemisto indeksiin.

en: Remove a directory.
fi: Poista hakemisto.

en: (Re-)generate the common CTags database.
fi: Tuota (uudelleen) yhteinen CTags-tietokanta.

en: CTags Settings
fi: CTags-asetukset

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
fi: Komennon ”%1” suorittaminen epäonnistui. exitStatus = %2

en: The CTags executable crashed.
fi: CTags-suoritettava tiedosto kaatui.

en: The CTags command exited with code %1
fi: CTags-komento päättyi arvolla %1

en: Jump back one step
fi: Hyppää takaisinpäin yksi askel

en: Go to Declaration
fi: Siirry esittelyyn

en: Go to Definition
fi: Siirry määrittelyyn

en: Lookup Current Text
fi: Hae nykyistä tekstiä

en: Configure ...
fi: Asetukset …

[ctx: @title:window]
en: Configure CTags Plugin
fi: CTags-liitännäisen asetukset

en: Go to Declaration: %1
fi: Siirry esittelyyn: %1

en: Go to Definition: %1
fi: Siirry määrittelyyn: %1

en: Lookup: %1
fi: Haku: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
fi: Tuota (uudelleen) istuntokohtainen CTags-tietokanta.

en: Select new or existing database file.
fi: Valitse uusi tai olemassa oleva tietokantatiedosto.

en: Go To Local Symbol
fi: Siirry paikalliseen symboliin

en: Go To Global Symbol
fi: Siirry globaaliin symboliin

en: No hits found
fi: Osumia ei löytynyt

en: No folders or files to index
fi: Ei indeksoitavia kansioita tai tiedostoja

en: Failed to run. Error: %1, exit code: %2
fi: Suoritus epäonnistui. Virhe: %1, paluukoodi: %2

en: The CTags executable crashed
fi: CTags-ohjelmatiedosto kaatui

en: The CTags program exited with code %2: %1
fi: CTags-ohjelma päättyi arvoon %2: %1
