kate - en to fi translation catalogue (84 entries)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Clang Format Full File
fi: clang format koko tiedostolle

[ctx: External tool category]
note: i18n: file: 4
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Clang Format Selected Text
fi: clang format valitulle tekstille

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Compile and Run cpp
fi: Käännä ja suorita cpp

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Go Fmt Full File
fi: go fmt koko tiedostolle

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: GoImports Full File
fi: goimport koko tiedostolle

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Google Selected Text
fi: Googlaa valittu teksti

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Insert UUID
fi: Lisää UUID

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: JSON Format Full File
fi: JSON-muotoilu koko tiedostolle

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Prettier Format Current File
fi: Sievennä nykyistä tiedostoa

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Qt Quick 2 Preview (qmlscene)
fi: Qt Quick 2 -esikatselu (qmlscene)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Run Shell Script
fi: Suorita skripti

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Rust Fmt Full File
fi: rust fmt koko tiedostolle

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search KDE API
fi: Etsi KDE:n APIsta

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search Qt API
fi: Etsi Qt:n APIsta

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: XML Format Full File
fi: XML-muotoilu koko tiedostolle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lbTools)
en: This list shows all the configured tools, represented by their menu text.
fi: Tässä luettelossa ovat kaikki asetetut työkalut valikkotekstinsä mukaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
fi: &Poista

en: Failed to find executable '%1'. Please make sure the executable file exists and that variable names, if used, are correct
fi: Ohjelmatiedostoa ”%1” ei löytynyt. Varmista, että se on olemassa ja että mahdolliset muuttujanimet ovat oikein

en: External Tools
fi: Ulkoiset työkalut

en: Running %1: %2 %3
fi: Suoritetaan %1: %2 %3

en: Running %1: %2 %3 with input %4
fi: Suoritetaan %1: %2 %3 syötteellä %4

en: Data written to stderr:
fi: Vakiovirhevirtaan kirjoitettu data:

en: %1 crashed
fi: %1 kaatui

en: %1 finished with exit code %2
fi: %1 valmistui virhekoodilla %2

en: Starts the external tool '%1'
fi: Käynnistetty ulkoinen työkalu ”%1”

en: Edit External Tool
fi: Muokkaa ulkoista työkalua

en: Revert tool to default settings
fi: Palauta työkalu oletusasetuksiinsa

en: External Tool
fi: Ulkoinen työkalu

en: You must specify at least a name and an executable
fi: Vähintään nimi ja ohjelmatiedosto on annettava

en: With 'Trigger' enabled, at least one mimetype needs to be specified.
fi: Kun ”laukaisin” on käytössä, vähintään yksi MIME-tyyppi pitää määrittää.

en: Select the MimeTypes for which to enable this tool.
fi: Valitse MIME-tyypit, joille työkalu otetaan käyttöön.

en: Select Mime Types
fi: Valitse MIME-tyypit

en: Add Tool...
fi: Lisää työkalu…

en: Add Tool from Defaults
fi: Lisää työkalu oletuksista

en: Add Category
fi: Lisää luokka

en: Uncategorized
fi: Luokittelemattomat

en: New Category
fi: Uusi luokka

en: New Category %1
fi: Uusi luokka %1

en: Configure...
fi: Asetukset…

en: Launch external helper applications
fi: Käynnistä ulkoiset apuohjelmat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ToolDialog)
en: Edit Tool
fi: Muokkaa työkalua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Na&me:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name will be displayed in the 'Tools->External Tools' menu.
fi: Tämä nimi näytetään ”Työkalut→Ulkoiset työkalut” -valikossa.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtName)
en: Short name of the tool
fi: Työkalun lyhyt nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExecutable)
en: Executable:
fi: Ohjelmatiedosto:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtExecutable)
en: Application or interpreter
fi: Sovellus tai komentotulkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblArgs)
en: Ar&guments:
fi: &Parametrit:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtArgs)
en: Command line arguments
fi: Komentoriviparametrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInput)
en: &Input:
fi: &Syöte:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, edtInput)
en: Optional standard input
fi: Valinnainen vakiosyötevirta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWorkingDir)
en: Working directory:
fi: Työkansio:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtWorkingDir)
en: Uses current document path if empty
fi: Jos tyhjä, käytetään nykyisen tiedoston sijaintia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeType)
en: Mime &types:
fi: MIME-t&yypit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: A semicolon-separated list of mime types for which this tool should be available. If empty, the tool is always available.
fi: Puolipistein erotettu luettelo MIME-tyyppejä, joille tämä työkalu on käytettävissä. Jos on tyhjä, työkalu on käytettävissä aina.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: Show tool only for given mime types
fi: Näytä työkalu vain annetuille MIME-tyypeille

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeType)
en: Opens a dialog that helps in creating a list of mimetypes.
fi: Avaa kyselyikkunan MIME-tyyppiluettelon luomisen avuksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSave)
en: Save:
fi: Tallenna:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbSave)
en: Optionally save the current or all modified documents prior to running the command. This is helpful if you want to pass URLs to an application like, for example, an FTP client.
fi: Nykyisen tai kaikki muuttuneet tiedostot voi tallentaa ennen komennon suoritusta. Tästä on apua, jos haluaa välittää verkko-osoitteet sovellukselle kuten FTP-asiakkaalle.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: Current Document
fi: Nykyinen tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: All Documents
fi: Kaikki tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Trigger
fi: Laukaisin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: Before Save
fi: Ennen tallennusta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: After Save
fi: Tallennuksen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkReload)
en: Reload current document after execution
fi: Virkistä nykyinen tiedosto suorituksen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: O&utput:
fi: T&uloste:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Ignore
fi: Jätä huomiotta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert at Cursor Position
fi: Lisää kohdistimen kohdalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Selected Text
fi: Korvaa valittu teksti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Current Document
fi: Korvaa nykyinen tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Append to Current Document
fi: Lisää nykyiseen tiedostoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert in New Document
fi: Lisää uuteen tiedostoon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Display in Pane
fi: Näytä paneelissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Editor command:
fi: Muokkainkomento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: If you specify a name here, you can invoke the command from the view command line with the_name_you_specified_here. Please do not use spaces or tabs in the name.
fi: Jos annat tässä nimen, komennon voi suorittaa tällä nimellä komentoriviltä. Älä käytä nimessä välilyöntejä tai sarkaimia.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: Optional view command line name
fi: Valinnainen komentorivinimi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOutput)
en: Output
fi: Tuloste

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, teOutput)
en: Displays output from the external tool
fi: Näytä ulkoisen työkalun tuloste

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: T&yökalut

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi
