kate - en to fi translation catalogue (68 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
fi: Lataa &uudelleen

en: Reload selected document(s) from disk.
fi: Lataa valitut tiedostot uudelleen levyltä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
fi: Sulje

en: Close the current document.
fi: Sulje nykyinen tiedosto.

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Recursively
fi: Laajenna rekursiivisesti

en: Expand the file list sub tree recursively.
fi: Laajenna tiedostoluettelon alipuu rekursiivisesti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Collapse Recursively
fi: Supista rekursiivisesti

en: Collapse the file list sub tree recursively.
fi: Sulje tiedostoluettelon alipuu rekursiivisesti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
fi: Sulje muut

en: Close other documents in this folder.
fi: Sulje muut tämän kansion avoimet tiedostot.

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
fi: Avaa yläkansio

en: Open the folder this file is located in.
fi: Avaa kansio, jossa tiedosto on.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

en: Copy path and filename to the clipboard.
fi: Kopioi sijainti ja tiedoston nimi leikepöydälle.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
fi: Muuta nimeä…

en: Rename the selected file.
fi: Muuta valitun tiedoston nimeä.

en: Print selected document.
fi: Tulosta valittu tiedosto.

en: Show print preview of current document
fi: Näytä nykyisen tiedoston tulostuksen esikatselu

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

en: Close and delete selected file from storage.
fi: Sulje ja poista valitut tiedostot levyltä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

en: Clear edit/view history.
fi: Tyhjennä muokkaus-/katseluhistoria

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
fi: Puunäkymä

en: Set view style to Tree Mode
fi: Vaihtaa näkymätilaksi puun

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
fi: Luettelonäkymä

en: Set view style to List Mode
fi: Vaihtaa näkymätilaksi luettelon

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
fi: Tiedoston nimi

en: Sort by Document Name
fi: Lajittele tiedoston nimen mukaan

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
fi: Tiedoston sijainti

en: Sort by Document Path
fi: Lajittele tiedoston sijainnin mukaan

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
fi: Avausjärjestys

en: Sort by Opening Order
fi: Lajittelu avausjärjestyksen mukaan

en: Custom Sorting
fi: Mukautettu lajittelu

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
fi: Avaa ohjelmalla

en: Show File Git History
fi: Näytä tiedoston git-historia

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
fi: Näkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
fi: Lajittelu

en: Background Shading
fi: Taustan varjostus

en: &Viewed documents' shade:
fi: &Katsottujen tiedostojen varjostus:

en: &Modified documents' shade:
fi: &Muutettujen tiedostojen varjostus:

en: &Sort by:
fi: &Lajittele:

en: Opening Order
fi: Avausjärjestys

en: Document Name
fi: Tiedoston nimi

en: Url
fi: Verkko-osoite

en: &View Mode:
fi: &Näkymä:

en: Tree View
fi: Puunäkymä

en: List View
fi: Luettelonäkymä

en: &Show Full Path
fi: Näytä koko &polku

en: Show &Toolbar
fi: Näytä &työkalurivi

en: Show Close Button
fi: Näytä sulkemispainike

en: When enabled, this will show a close button for opened documents on hover.
fi: Jos käytössä, avoimelle tiedostolle näytetään sulkemispainike hiiren ollessa sen yllä.

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
fi: Kun taustan varjostus on käytössä, tämän istunnon katsotut ja muutetut tiedostot näytetään varjostettuina taustalla. Uusimmilla tiedostoilla on vahvin varjostus.

en: Set the color for shading viewed documents.
fi: Aseta katsottujen tiedostojen varjostusväri.

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
fi: Aseta muutettujen tiedostojen varjostusväri. Tämä väri on sekoitettu näytettyjen tiedostojen väriin. Uusimmat muutetut tiedostot saavat eniten tätä väriä.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
fi: Kun käytössä, ylimmän tason kansioista näytetään puunäkymässä koko polku eikä vain viimeisimmän kansion nimeä.

en: When enabled, a toolbar with actions like “Save” are displayed above the list of documents.
fi: Jos käytössä, tiedostoluettelon yllä näytetään toimintojen (esim. ”Tallenna”) työkalurivi

en: Documents
fi: Tiedostot

en: Configure Documents
fi: Tiedostot-näkymän asetukset

[ctx: Open here is a description, i.e. 'list of widgets that are open' not a verb]
en: Open Widgets
fi: Avoimet käyttöliittymäalkiot

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
fi: <p><b>%1</b></p><p>Toinen sovellus on muuttanut tiedostoa.</p>

en: Previous Document
fi: Edellinen tiedosto

en: Next Document
fi: Seuraava tiedosto

en: &Show Active Document
fi: &Näytä aktiivinen tiedosto

en: Save
fi: Tallenna

en: Save the current document
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save the current document under a new name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto uudelle nimelle

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: S&iirry
