katekonsoleplugin - en to fi translation catalogue (31 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi karmaa päästäksesi komentoriville.

en: Terminal
fi: Pääte

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
fi: &Putkita päätteeseen

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
fi: S&ynkronoi pääte nykyiseen tiedostoon

[ctx: @action]
en: Run Current Document
fi: Suorita nykyinen tiedosto

[ctx: @action]
en: S&how Terminal Panel
fi: Näytä &päätepaneeli

[ctx: @action]
en: &Focus Terminal Panel
fi: &Kohdista päätepaneeliin

en: Konsole not installed. Please install konsole to be able to use the terminal.
fi: Konsolea ei ole asennettu. Päätteen käyttämiseksi se on asennettava.

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
fi: Haluatko varmasti putkittaa tekstin päätteeseen? Tämä suorittaa tekstin sisältämät komennot käyttäjäoikeuksillasi.

en: Pipe to Terminal?
fi: Putkitetaanko päätteeseen?

en: Pipe to Terminal
fi: Putkita päätteeseen

en: Sorry, cannot cd into '%1'
fi: cd kansioon %1 ei onnistu.

en: Not a local file: '%1'
fi: Ei paikallinen tiedosto: ”%1”

en: Do you really want to Run the document ?
    This will execute the following command,
    with your user rights, in the terminal:
    '%1'
fi: Haluatko varmasti suorittaa tiedoston?
    Seuraava komento suoritettaisiin
    päätteessä sinun käyttäjäoikeuksillasi:
    ”%1”

en: Run in Terminal?
fi: Suoritetaanko päätteessä?

en: Run
fi: Suorita

[ctx: @action]
en: &Hide Terminal Panel
fi: P&iilota päätepaneeli

en: Defocus Terminal Panel
fi: Poista kohdistus päätepaneelista

en: Focus Terminal Panel
fi: Kohdista päätepaneeliin

en: &Automatically synchronize the terminal with the current document when possible
fi: Synkronoi pääte &automaattisesti nykyiseen tiedostoon jos mahdollista

en: Run in terminal
fi: Suorita päätteessä

en: &Remove extension
fi: P&oista laajennus

en: Prefix:
fi: Etuliite:

en: &Show warning next time
fi: Näytä &varoitus ensi kerralla

en: The next time '%1' is executed, make sure a warning window will pop up, displaying the command to be sent to terminal, for review.
fi: Kun ”%1” seuraavan kerran suoritetaan, näytetään varoitusikkuna, jossa päätteeseen lähetettävän komennon voi tarkistaa.

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
fi: Aseta E&DITOR-ympäristömuuttujan arvoksi ”kate -b”

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
fi: Tärkeää: tiedosto on suljettava, jotta päätesovellus voi jatkaa

en: Hide Konsole on pressing 'Esc'
fi: Piilota Konsole Esc-näppäintä painettaessa

en: This may cause issues with terminal apps that use Esc key, for e.g., vim. Add these apps in the input below (Comma separated list)
fi: Tämä voi aiheuttaa ongelmia Esc-näppäintä käyttävissä pääteohjelmissa kuten vimissä. Lisää nämä ohjelmat (pilkuin erotettuna) alle.

en: Terminal Settings
fi: Pääteasetukset

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut
