kate - en to fi translation catalogue (107 entries)

en: Filter...
fi: Suodata…

note: i18n: ectx: Menu (LSPClient Menubar)
en: LSP Client
fi: LSP-asiakas

en: No JSON data to validate.
fi: Ei validoitavaa JSON-dataa.

en: JSON data is valid.
fi: JSON-data on kelvollista.

en: JSON data is invalid: no JSON object
fi: JSON-data on kelvotonta: ei JSON-oliota

en: JSON data is invalid: %1
fi: JSON-data on kelvotonta: %1

en: Delete selected entries
fi: Poista valitut kohdat

en: Delete all entries
fi: Poista kaikki kohdat

en: LSP server start requested
fi: LSP-palvelimen käynnistystä pyydetty

en: Do you want the LSP server to be started?<br><br>The full command line is:<br><br><b>%1</b><br><br>The choice can be altered via the config page of the plugin.
fi: Haluatko, että LSP-palvelin käynnistetään?<br><br>Koko komentorivi on:<br><br><b>%1</b><br><br>Valintaa voi muuttaa liitännäisen asetussivulta.

en: User permanently blocked start of: '%1'.
    Use the config page of the plugin to undo this block.
fi: Käyttäjä on pysyvästi estänyt tämän ohjelman käynnistyksen: ”%1”.
    Eston voi poistaa liitännäisen asetussivulta.

en: Go to Definition
fi: Siirry määritelmään

en: Go to Declaration
fi: Siirry deklaraatioon

en: Go to Type Definition
fi: Siirry tyypin määritelmään

en: Find References
fi: Etsi viitteet

en: Find Implementations
fi: Etsi toteutukset

en: Highlight
fi: Korosta

en: Symbol Info
fi: Symbolitietoa

en: Search and Go to Symbol
fi: Etsi ja siirry symboliin

en: Format
fi: Muotoile

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Expand Selection
fi: Laajenna valintaa

en: Shrink Selection
fi: Supista valintaa

en: Switch Source Header
fi: Vaihda lähdeotsaketta

en: Expand Macro
fi: Laajenna makro

en: Code Action
fi: Kooditoiminto

en: Show selected completion documentation
fi: Näytä valitun täydennyksen ohje

en: Enable signature help with auto completion
fi: Käytä automaattitäydennyksessä deklaraation opastusta

en: Include declaration in references
fi: Sisällytä deklaraatio viittauksiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplParens)
en: Add parentheses upon function completion
fi: Lisää sulkeet funktion lopussa

en: Show hover information
fi: Näytä tietoa hiiren ollessa yllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOnTypeFormatting)
en: Format on typing
fi: Muotoile kirjoitettaessa

en: Incremental document synchronization
fi: Tiedoston inkrementaalinen synkronointi

en: Highlight goto location
fi: Korosta siirtymisen kohde

en: Show Inlay Hints
fi: Näytä vihjeet

en: Show Diagnostics Notifications
fi: Näytä diagnostiikkailmoitukset

en: Show Messages
fi: Näytä viestit

en: Server Memory Usage
fi: Palvelimen muistinkäyttö

en: Close All Dynamic Reference Tabs
fi: Sulje kaikki dynaamiset viitevälilehdet

en: Restart LSP Server
fi: Käynnistä LSP-palvelin uudelleen

en: Restart All LSP Servers
fi: Käynnistä kaikki LSP-palvelimet uudelleen

en: Go To
fi: Siirry

en: More options
fi: Enemmän valintoja

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse All
fi: Supista kaikki

en: RangeHighLight
fi: Aluekorostus

en: Line: %1:
fi: Rivi: %1:

en: No results
fi: Ei tuloksia

[ctx: @title:tab]
en: Definition: %1
fi: Määritelmä: %1

[ctx: @title:tab]
en: Declaration: %1
fi: Deklaraatio: %1

[ctx: @title:tab]
en: Type Definition: %1
fi: Tyypin määritelmä: %1

[ctx: @title:tab]
en: References: %1
fi: Viitteet: %1

[ctx: @title:tab]
en: Implementation: %1
fi: Toteutus: %1

[ctx: @title:tab]
en: Highlight: %1
fi: Korostus: %1

en: No Actions
fi: Ei toimintoja

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: No edits
fi: Ei muokkauksia

[ctx: @title:window]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @label:textbox]
en: New name (caution: not all references may be replaced)
fi: Uusi nimi (varoitus: kaikki viitteitä ei voi korvata)

en: Not enough results
fi: Ei tarpeeksi tuloksia

en: Corresponding Header/Source not found
fi: Vastaavaa otsaketta/lähdettä ei löytynyt

[ctx: @info]
en: LSP Server
fi: LSP-palvelin

[ctx: @info]
en: LSP Client
fi: LSP-asiakas

en: Restarting
fi: Käynnistyy uudelleen

en: NOT Restarting
fi: EI käynnisty uudelleen

en: Server terminated unexpectedly ... %1 [%2] [homepage: %3]
fi: Palvelin keskeytyi odottamatta… %1 [%2] [kotisivu: %3]

en: Failed to find server binary: %1
fi: Palvelimen ohjelmatiedostoa ei löytynyt: %1

en: Please check your PATH for the binary
fi: Tarkista että ohjelmatiedosto on hakupolussa (PATH)

en: See also %1 for installation or details
fi: Lisätietoa asentamisesta yms.: %1

en: Failed to start server: %1
fi: Palvelimen käynnistyi epäonnistui: %1

en: Started server %2: %1
fi: Käynnistettiin palvelin %2: %1

en: Failed to parse server configuration '%1': no JSON object
fi: Palvelinasetusten jäsennys epäonnistui ”%1”: ei JSON-oliota

en: Failed to parse server configuration '%1': %2
fi: Palvelinasetusten jäsennys epäonnistui ”%1”: %2

en: Failed to read server configuration: %1
fi: Palvelinasetusten lukeminen epäonnistui: %1

en: Symbol Outline
fi: Symbolijäsennys

en: Tree Mode
fi: Puunäkymä

en: Automatically Expand Tree
fi: Laajenna puu automaattisesti

en: Sort Alphabetically
fi: Aakkosta

en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

en: Symbols
fi: Symbolit

en: No LSP server for this document.
fi: Tiedostolle ei ole LSP-palvelinta.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Client Settings
fi: Asiakasasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFmtOnSave)
en: Format on save
fi: Muotoile tallennettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSemanticHighlighting)
en: Enable semantic highlighting
fi: Käytä semanttista korostusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInlayHint)
en: Enable inlay hints
fi: Käytä vihjeitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Completions:
fi: Täydennykset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkComplDoc)
en: Show inline docs for selected completion
fi: Näytä ohjeet valitulle täydennykselle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSignatureHelp)
en: Show function signature when typing a function call
fi: Näytä funktiokutsua kirjoitettaessa sen deklaraatio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoImport)
en: Add imports automatically if needed upon completion
fi: Lisää tuonnit automaattisesti, jos täydennys vaatii niitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Navigation:
fi: Navigointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRefDeclaration)
en: Count declarations when searching for references to a symbol
fi: Laske deklaraatiot symboliviitteitä etsittäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoHover)
en: Show information about currently hovered symbol
fi: Näytä tiedot symbolista, jonka yllä hiiri on

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHighlightGoto)
en: Highlight target line when hopping to it
fi: Korosta kohderivi sille hypättäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Server:
fi: Palvelin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDiagnostics)
en: Show program diagnostics
fi: Näytä ohjelman diagnostiikka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMessages)
en: Show notifications from the LSP server
fi: Näytä LSP-palvelimen ilmoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIncrementalSync)
en: Incrementally synchronize documents with the LSP server
fi: Synkronoi tiedostot LSP-palvelimeen inkrementaalisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Document outline:
fi: Tiedoston jäsennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolSort)
en: Sort symbols alphabetically
fi: Aakkosta symbolit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolDetails)
en: Display additional details for symbols
fi: Näytä symboleista lisätietoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolTree)
en: Present symbols in a hierarchy instead of a flat list
fi: Esitä symbolit hierarkkisesti luettelon sijaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolExpand)
en: Automatically expand tree
fi: Laajenna puu automaattisesti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Allowed && Blocked Servers
fi: Sallitut ja estetyt palvelimet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: User Server Settings
fi: Käyttäjän palvelinasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Settings File:
fi: Asetustiedosto:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Default Server Settings
fi: Palvelimen oletusasetukset

note: i18n: ectx: Menu (lspclient_more_options)
en: More Options
fi: Lisää asetuksia
