katebuild-plugin - en to fi translation catalogue (88 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, errs)
en: Output
fi: Tuloste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildAgainButton)
en: Build Again
fi: Koosta uudelleen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelBuildButton)
en: Cancel
fi: Peru

en: Build & Run
fi: Koosta ja suorita

en: Build & Run Settings
fi: Koosta ja suorita -asetukset

en: Delete selected entries
fi: Poista valitut kohdat

en: Delete all entries
fi: Poista kaikki kohdat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General Settings
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useDiagnosticsCB)
en: Add errors and warnings to Diagnostics
fi: Lisää virheet ja varoitukset diagnostiikkaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSwitchToOutput)
en: Automatically switch to output pane on executing the selected target
fi: Vaihda valittua kohdetta suoritettaessa automaattisesti tulospaneeliin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, u_showProgressCB)
en: If the output lines start with [ # / ## ] or [ ## % ], display the latest as a message.
fi: Jos tulosrivi alkaa [# / ##] tai [## %], näytä viimeisin viestinä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, u_showProgressCB)
en: Show build progress as a message when the output pane is hidden
fi: Näytä koostamisen eteneminen viestinä tulostepaneelin ollessa piilotettu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Allowed && Blocked Commands
fi: Sallitut ja estetyt komennot

en: Build
fi: Koosta

en: Select Target...
fi: Valitse kohde…

en: Build Selected Target
fi: Koosta valittu kohde

en: Build and Run Selected Target
fi: Koosta ja suorita valittu kohde

en: Compile Current File
fi: Käännä nykyinen tiedosto

en: Try to compile the current file by searching a compile_commands.json
fi: Yritä kääntää nykyinen tiedosto etsimällä compile_commands.json-tiedostoa

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Load targets from CMake Build Dir
fi: Lataa kohteet CMaken koostamiskansiosta

[ctx: Left is also left in RTL mode]
en: Focus Next Tab to the Left
fi: Kohdista seuraavaan välilehteen vasemmalla

[ctx: Right is right also in RTL mode]
en: Focus Next Tab to the Right
fi: Kohdista seuraavaan välilehteen oikealla

[ctx: Tab label]
en: Target Settings
fi: Kohdeasetukset

en: <b>File not found:</b> %1<br><b>Search paths:</b><br>%2<br>Try adding a search path to the "Working Directory"
fi: <b>Tiedostoa ei löytynyt:</b> %1<br><b>Hakupolut:</b><br>%2<br>Kokeile lisätä hakupolku työkansioon

en: Build Information
fi: Koostamistiedot

en: There is no file or directory specified for building.
fi: Koostettavaa tiedostoa tai kansiota ei ole määritetty.

en: The file "%1" is not a local file. Non-local files cannot be compiled.
fi: Tiedosto ”%1” ei ole paikallinen: etätiedostoja ei voi koostaa.

en: Create directory
fi: Luo kansio

en: The configured working directory <b>%1</b> for the targetset <b>%2</b> does not exist.<br><br>Create the directory?
fi: Kohdejoukolle <b>%2</b> määritettyä työkansiota <b>%1</b> ei ole olemassa.<br><br>Luodaanko kansio?

en: Failed to create the directory <b>%1</b>
fi: Ei voitu luoda kansiota <b>%1</b>

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
fi: Kohteen ”%1” suoritus epäonnistui. exitStatus = %2

en: Building <b>%1</b> cancelled
fi: Kohteen <b>%1</b> koostaminen peruttiin

en: Did not find a compile_commands.json for file "%1".
fi: Tiedostolle ”%1” ei löytynyt compile_commands.json-tiedostoa.

en: Did not find a compile command for file "%1" in "%2".
fi: Kansion ”%2” tiedostolle ”%1” ei löytynyt kääntämiskomentoa.

en: No target available for building.
fi: Ei koostettavaa kohdetta.

en: There is no local file or directory specified for building.
fi: Koostettavaa paikallista tiedostoa tai kansiota ei ole määritetty.

en: Already building...
fi: On jo koostamassa…

en: Cannot make substitution. No open file or the current file is untitled!
fi: Korvausta ei voi tehdä. Avointa tiedostoa ei ole tai nykyinen on nimetön!

en: Building target <b>%1</b> ...
fi: Koostetaan kohdetta <b>%1</b>…

en: Cannot load targets, the file %1 does not contain a proper CMAKE_COMMAND entry !
fi: Kohteita ei voida ladata: tiedosto %1 ei sisällä kelvollista CMAKE_COMMAND-tietuetta!

en: Could not write CMake File API query files for build directory %1 !
fi: Koostamiskansiolle %1 ei voitu kirjoittaa CMaken tiedosto-APIn kyselytiedostoja!

en: Could not run CMake (%2) for build directory %1 !
fi: Koostamiskansiolle %1 ei voitu suorittaa CMakea (%2)!

en: Generating CMake File API reply files for build directory %1 failed (using %2) !
fi: CMaken tiedosto-APIn vastaustiedostojen luominen (käyttäen: %2) koostamiskansiolle %1 epäonnistui!

en: Build plugin wants to execute program
fi: Koostamisliitännäinen haluaa suorittaa ohjelman

en: The Kate build plugin needs to execute an external command to read the targets from the build tree.<br><br>The full command line is:<br><br><b>%1</b><br><br>Proceed and allow to run this command ?<br><br>The choice can be altered via the config page of the plugin.
fi: Katen koostamisliitännäisen pitää suorittaa ulkoinen ohjelma lukeakseen kohteet koostamispuusta.<br><br>Täysi komentorivi on:<br><br><b>%1</b><br><br>Jatketaanko sallien komennon suorittaminen?<br><br>Valintaa voi muuttaa liitännäisen asetussivulla.

[ctx: @info]
en: <title>Build Finished:</title>%1
fi: <title>Koostaminen valmis:</title>%1

en: Build <b>%1</b> completed. %2 error(s), %3 warning(s), %4 note(s)
fi: <b>%1</b> – koostaminen valmis. %2 virhe(ttä), %3 varoitus(ta), %4 huomautus(ta)

en: Found one error. | Found %1 errors.
fi[0]: Löytyi yksi virhe.
fi[1]: Löytyi %1 virhettä.

en: Found one warning. | Found %1 warnings.
fi[0]: Löytyi yksi varoitus.
fi[1]: Löytyi %1 varoitusta.

en: Found one note. | Found %1 notes.
fi[0]: Löytyi yksi huomautus.
fi[1]: Löytyi %1 huomautusta.

en: Build failed.
fi: Koostaminen epäonnistui.

en: Build completed without problems.
fi: Koostaminen onnistui ongelmitta.

en: Build <b>%1 canceled</b>. %2 error(s), %3 warning(s), %4 note(s)
fi: %1 – koostaminen <b>peruttu</b>. %2 virhe(ttä), %3 varoitus(ta), %4 huomautus(ta)

en: Cannot execute: %1 No working directory set.
fi: Ei voida suorittaa: %1 – työkansiota ei ole asetettu.

[ctx: The same word as 'gcc' uses for an error.]
en: error
fi: virhe

[ctx: The same word as 'gcc' uses for a warning.]
en: warning
fi: varoitus

[ctx: The same words as 'gcc' uses for note or info.]
en: note|info
fi: huomautus|tiedotus

[ctx: The same word as 'ld' uses to mark an ...]
en: undefined reference
fi: määrittämätön viite

en: Cannot save build targets in: %1
fi: Koostamiskohteita ei voi tallentaa kansioon: %1

[ctx: T as in Target set]
en: <B>T:</B> %1
fi: <B>KJ:</B> %1

[ctx: Dir as in working Directory]
en: <B>Dir:</B> %1
fi: <B>Kansio:</B> %1

en: Leave empty to use the directory of the current document.
    Add search directories by adding paths separated by ';'
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi nykyisen tiedoston kansiota.
    Etsittäviä kansioita voi lisätä erottamalla ne puolipistein (;)

en: Use:
    "%B" for project base directory
    "%b" for name of project base directory
fi: Käytä:
    ”%B” projektin pohjakansiolle
    ”%b” pelkälle projektin pohjakansion nimelle

en: Use:
    "%f" for current file
    "%d" for directory of current file
    "%n" for current file name without suffix
fi: Käytä:
    ”%f” tarkoittaa nykyistä tiedostoa
    ”%d” nykyisen tiedoston kansiota
    ”%n” nykyistä tiedostoa nimen päätteettä

en: Target Set
fi: Kohdejoukko

en: Projects
fi: Projektit

en: Session
fi: Istunto

en: Command/Target-set Name
fi: Komennon/kohdejoukon nimi

en: Build Command / Working Directory
fi: Koostamiskomento / työkansio

en: Run Command
fi: Suorita komento

en: Filter targets, use arrow keys to select, Enter to execute
fi: Suodata kohteita, valitse nuolinäppäimin, suorita Enterillä

en: Create new set of targets
fi: Luo uusi kohdejoukko

en: Clone command or target set
fi: Monista komento tai kohdejoukko

en: Delete current target or current set of targets
fi: Poista nykyinen kohde tai kohdejoukko

en: Add new target
fi: Lisää uusi kohde

en: Build selected target
fi: Koosta valittu kohde

en: Build and run selected target
fi: Koosta ja suorita valittu kohde

en: Move selected target up
fi: Siirrä valittua kohdetta ylemmäs

en: Move selected target down
fi: Siirrä valittua kohdetta alemmas

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste after
fi: Liitä jälkeen

[ctx: Name/Label for a compilation or build command]
en: Build Command
fi: Koostamiskomento

[ctx: Name/Label for a command to configure a build]
en: Configure
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (Build Menubar)
en: &Build
fi: K&oosta

en: Insert path
fi: Lisää sijainti

en: Select directory to insert
fi: Valitse lisättävä kansio
