kate - en to he translation catalogue (68 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
he: &רענון

en: Reload selected document(s) from disk.
he: רענון המסמכים הנבחרים מהכונן.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
he: סגירה

en: Close the current document.
he: סגירת המסמך הנוכחי.

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Recursively
he: הרחבה רקורסיבית

en: Expand the file list sub tree recursively.
he: הרחבת תת־עץ רשימת הקבצים באופן רקורסיבי.

[ctx: @action:inmenu]
en: Collapse Recursively
he: צמצום רקורסיבי

en: Collapse the file list sub tree recursively.
he: צמצום תת־עץ רשימת הקבצים באופן רקורסיבי.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
he: לסגור את השאר

en: Close other documents in this folder.
he: לסגור את שאר המסמכים בתיקייה הזאת.

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
he: פתיחת התיקייה המכילה

en: Open the folder this file is located in.
he: לפתוח את התיקייה בה נמצא הקובץ הזה.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
he: העתקת מקום

en: Copy path and filename to the clipboard.
he: העתקת הנתיב ושם הקובץ ללוח הגזירים.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
he: שינוי שם…

en: Rename the selected file.
he: שינוי שם הקובץ הנבחר.

en: Print selected document.
he: הדפסת המסמך הנבחר.

en: Show print preview of current document
he: הצגת תצוגה מקדימה להדפסה של המסמך הנוכחי.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
he: מחיקה

en: Close and delete selected file from storage.
he: סגירת ומחיקת הקובץ הנבחר מהאחסון.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
he: פינוי ההיסטוריה

en: Clear edit/view history.
he: פינוי היסטוריית עריכה/תצוגה.

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
he: מצב עץ

en: Set view style to Tree Mode
he: הגדרת סגנון תצוגה למצב עץ

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
he: מצב רשימה

en: Set view style to List Mode
he: הגדרת סגנון תצוגה למצב רשימה

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
he: שם המסמך

en: Sort by Document Name
he: מיון לפי שם המסמך

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
he: נתיב המסמך

en: Sort by Document Path
he: מיון לפי נתיב המסמך

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
he: סדר פתיחה

en: Sort by Opening Order
he: מיון לפי סדר הפתיחה

en: Custom Sorting
he: מיון מותאם אישית

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
he: פתיחה עם

en: Show File Git History
he: הצגת היסטוריית Git של הקובץ

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
he: מצב תצוגה

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
he: מיון לפי

en: Background Shading
he: הצללת רקע

en: &Viewed documents' shade:
he: הצללת המסמכים שהו&צגו:

en: &Modified documents' shade:
he: הצללת המסמכים ש&נערכו:

en: &Sort by:
he: &מיון לפי:

en: Opening Order
he: סדר פתיחה

en: Document Name
he: שם המסמך

en: Url
he: כתובת

en: &View Mode:
he: מצב &תצוגה:

en: Tree View
he: תצוגת עץ

en: List View
he: תצוגת רשימה

en: &Show Full Path
he: הצגת נתיב מ&לא

en: Show &Toolbar
he: הצגת סרגל &כלים

en: Show Close Button On Hovering
he: להציג כפתור סגירה במעבר מעל הלשונית.

en: Middle Click To Close Documents
he: לחיצה אמצעית לסגירת מסמכים

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
he: כשהצללת רקע פעילה, למסמכים שנצפו או נערכו בהפעלה הנוכחית יש רקע מוצלל. למסמכים העדכניים ביותר תהיה ההצללה הכהה ביותר.

en: Set the color for shading viewed documents.
he: הגדרת צבע ההצללה של מסמכים שנצפו.

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
he: הגדרת הצבע למסמכים שנערכו. הצבע הזה מתערבב לצבע הקבצים שנצפו. המסמכים האחרונים שנערכו מקבלים הכי הרבה מהצבע הזה.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
he: כשהאפשרות הזאת פעילה, במצב עץ, תיקיות ברמה העליונה תופענה עם הנתיב המלא שלהן במקום רק עם שם התיקייה האחרונה.

en: When enabled, a toolbar with actions like “Save” are displayed above the list of documents.
he: כשהאפשרות הזאת פעילה, סרגל כלים עם פעולות כגון „שמירה” מוצגות מעל רשימת המסמכים.

en: Documents
he: מסמכים

en: Configure Documents
he: הגדרת מסמכים

[ctx: Open here is a description, i.e. 'list of widgets that are open' not a verb]
en: Open Widgets
he: פתיחת וידג׳טים

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
he: <p><b>%1</b></p><p>המסמך נערך ביישום אחר.</p>

en: Previous Document
he: המסמך הקודם

en: Next Document
he: המסמך הבא

en: &Show Active Document
he: הצגת המסמך ה&פעיל

en: Save
he: שמירה

en: Save the current document
he: שמירת המסמך הנוכחי

en: Save As
he: שמירה בשם

en: Save the current document under a new name
he: שמירת המסמך הנוכחי בשם חדש

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
he: מ&עבר
