kate - en to he translation catalogue (50 entries)

en: Edit Snippet Repository %1
he: עריכת מאגר קטעי טקסט %1

en: Create New Snippet Repository
he: יצירת מאגר קטעי טקסט חדש

en: <i>leave empty for general purpose snippets</i>
he: <i>להשאיר ריק בשביל קטעי קוד כלליים</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, snippetName)
en: Name:
he: שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoNamespaceLabel)
en: Namespace:
he: מרחב שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoLicenseLabel)
en: &License:
he: &רישיון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoAuthorsLabel)
en: &Authors:
he: יו&צרים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoFileTypesLabel)
en: &File types:
he: &סוגי קבצים:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, repoNameEdit)
en: A short name for the repository
he: שם מקוצר למאגר

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, repoNamespaceEdit)
en: Prefix to show in code completion
he: קידומת להצגה בהשלמת קוד

en: Edit Snippet %1 in %2
he: עריכת קטע טקסט %1 ב־%2

en: Create New Snippet in Repository %1
he: יצירת קטע טקסט חדש במאגר %1

en: Snippet names with spaces may not work well in completions
he: שמות קטעי טקסט עם רווחים עלולים שלא לעבוד כראוי עם השלמות

en: The snippet contains unsaved changes. Do you want to discard all changes?
he: קטע הטקסט מכיל שינויים שלא נשמרו. להתעלם מהשינויים?

en: Warning - Unsaved Changes
he: אזהרה - שינויים שלא נשמרו

en: Continue editing
he: להמשיך לערוך

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, snippetNameEdit)
en: will be shown in the completion list
he: יופיע ברשימת ההשלמות

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, snippetTab)
en: &Snippet
he: &קטע טקסט

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, snippetLabel)
en: The text your snippet will insert into the document. <a href="A snippet can contain editable fields. They can be cycled by pressing Tab. The following expressions can be used in the template text to create fields: <br><tt>${field_name}</tt> creates a simple, editable field. All subsequent occurrences of the same field_name create fields which mirror the contents of the first during editing.<br><tt>${field_name=default}</tt> can be used to specify a default value for the field. <tt>default</tt> can be any JavaScript expression.<br>Use <tt>${field_name=text}</tt> to specify a fixed string as default value.<br><tt>${func(other_field1, other_field2, ...)}</tt> can be used to create a field which evaluates a JavaScript function on each edit and contains its contents. See the Scripts tab for more information.<br><tt>${cursor}</tt> can be used to mark the end position of the cursor after everything else was filled in.">More...</a>
he: קטע הטקסט יתווסף למסמך. <a href="קטע טקסט יכול להכיל שדות זמינים לעריכה. אפשר לעבור ביניהם בלחיצה על Tab. אפשר להשתמש בביטויים הבאים בתבנית הטקסט כדי ליצור שדות: <br><tt>${field_name}</tt> יוצר שדה פשוט, שאפשר לערוך. כל המופעים הבאים של אותו field_name יוצר שדות שמשכפלים את התוכן של הראשון במהלך העריכה. אפשר להשתמש ב־<br><tt>${field_name=default}</tt> כדי לציין ערך ברירת מחדל של שדה. <tt>default</tt> יכול להיות כל ביטוי JavaScript שהוא.<br>אפשר להשתמש ב־<tt>${field_name=text}</tt> כדי לציין מחרוזת קבועה כערך ברירת מחדל. אפשר להשתמש ב־<br><tt>${func(other_field1, other_field2, ...)}</tt> כדי ליצור שדה שמפענח פונקציית JavaScript בכל עריכה ומכיל את התוכן שלה. בלשונית הסקריפטים יש פרטים נוספים. אפשר להשתמש ב־<br><tt>${cursor}</tt> כדי לסמן את מקום סיום הסמן אחרי שכל השאר מולא.">עוד…</a>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, scriptTab)
en: S&cripts
he: &סקריפטים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptLabel)
en: Write down JavaScript helper functions to use in your snippets here. <a href="All JavaScript functions should return the contents you want to place in a template field as a string.<br>Functions are called in a scope which contains the contents of all editable template fields as local variables. For example in a snippet containing <tt>${field}</tt>, a variable called <tt>field</tt> will be present which contains the up-to-date contents of the template field. Those variables can either be used in the function statically or passed as arguments, by using the <tt>${func(field)}</tt> or <tt>${field2=func(field)}</tt> syntax in the snippet string.<br>You can use the kate scripting API to get the selected text, full text, file name and more by using the appropriate methods of the <tt>document</tt> and <tt>view</tt> objects. Refer to the scripting API documentation for more information.">More...</a>
he: כאן אפשר לכתוב פונקציות סיוע ב־JavaScript לשימוש במקטעי הטקסט שלך. <a href="כל פונקציות ה־JavaScript אמורות להכיל את התוכן להצבה בשדה תבנית כמחרוזת.<br>פונקציות נקראות בהקשר שמכיל את תוכן כל שדות התבנית לעריכה כמשתנים מקומיים. למשל בקטע טקסט שמכיל <tt>${field}</tt>, משתנה בשם <tt>field</tt> יהיה זמין ויכיל את התוכן העדכני של שדה התבנית. אפשר להשתמש במשתנים האלה באופן סטטי בפונקציה או לעבור כמשתנים על ידי שימוש בתחביר <tt>${func(field)}</tt> או <tt>${field2=func(field)}</tt> במחרוזת קטע הטקסט.<br>אפשר להשתמש ב־API לסקריפטים של Kate כדי לקבל את הטקסט הנבחר, הטקסט המלאה, שם הקובץ ועוד על ידי שימוש במתודות המתאימות של העצמים <tt>document</tt> ו־<tt>view</tt>. ניתן לפנות לתיעוד ה־API לסקריפטים למידע נוסף.">עוד…</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dotest_button)
en: Test this snippet
he: בדיקת קטע הטקסט הזה

[ctx: Autogenerated repository name for a programming language]
en: %1 snippets
he: %1 קטעי טקסט

en: Snippets
he: קטעי טקסט

en: Create Snippet
he: יצירת קטע טקסט

en: <empty snippet>
he: <קטע טקסט ריק>

en: insert snippet %1
he: הוספת קטע טקסט %1

en: <empty repository>
he: <מאגר ריק>

en: You have edited a snippet repository file not located in your personal directory; as such, a copy of the original file has been created within your personal data directory.
he: ערכת קובץ מאגר קטעי טקסט שלא ממוקם בתיקייה האישית שלך, עקב כך, נוצר עותק של הקובץ המקורי בתיקיית הנתונים האישית שלך.

en: Output file '%1' could not be opened for writing
he: לא ניתן לפתוח את קובץ הפלט ‚%1’ לכתיבה

en: Cannot open snippet repository %1.
he: לא ניתן לפתוח מאגר קטעי קוד %1.

en: <qt>The error <b>%4</b><br /> has been detected in the file %1 at %2/%3</qt>
he: <qt>השגיאה <b>%4</b><br /> התגלתה בקובץ %1 ב־%2/%3</qt>

en: Invalid XML snippet file: %1
he: קובץ קטע XML שגוי: %1

en: Repository is disabled, the contained snippets will not be shown during code-completion.
he: המאגר מושבת, קטעי הטקסט שכלולים בו לא יופיעו במהלך השלמת קוד.

en: Applies to all filetypes
he: חל על כל סוגי הקבצים

en: Applies to the following filetypes: %1
he: חל על סוגי הקבצים הבאים: %1

en: Add Repository
he: הוספת מאגר

en: Edit Repository
he: עריכת מאגר

en: Remove Repository
he: הסרת מאגר

en: Add Snippet
he: הוספת קטע טקסט

en: Edit Snippet
he: עריכת קטע טקסט

en: Remove Snippet
he: הסרת קטע טקסט

en: Get New Snippets
he: משיכת קטעי טקסט חדשים

en: Snippet: %1
he: קטע טקסט: %1

en: Repository: %1
he: מאגר: %1

en: Do you really want to delete the snippet "%1"?
he: למחוק את קטע הטקסט „%1”?

en: Do you really want to delete the repository "%1" with all its snippets?
he: למחוק את המאגר „%1” עם כל קטעי הטקסט שלו?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, filterText)
en: Define filter here
he: נא להגדיר כאן מסנן

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, filterText)
en: Filter...
he: סינון…

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
he: &כלים
