katetextfilter - en to hi translation catalogue (12 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
hi: <title>परिणाम :</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
hi: आप कोई भी अन्य बाहरी अनुप्रयोगों को चलाने के लिए अधिकृत नहीं हैं. यदि आप इसे सक्षम करना चाहते हैं तो अपने तंत्र प्रशासक से संपर्क करें.

en: Access Restrictions
hi: पहुँच में रोक

en: Text Filter
hi: पाठ फ़िल्टर

en: Usage: textfilter COMMAND
hi: उपयोग: textfilter COMMAND

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
hi: <qt><p>उपयोग: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>चयन को निर्धारित शैल कमांड के आउटपुट से बदलें.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TextFilterWidget)
en: Dialog
hi: संवाद

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
hi: चुने गए पाठ को पाइप करने के लिए कमांड भरें:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
hi: दस्तावेज़ को अछुता छोड परिणाम को क्लिपबोर्ड पर रखें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
hi: परिणाम को चिपकाने की बजाए नक़ल करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
hi: STDOUT और STDERR को मिलाएं

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)
