kate - en to hu translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
hu: Előnézet megjelenítése az ismert színnevekhez

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
hu: Színválasztó megjelenítése az ismert színnevekhez (például skyblue).
    A színek listájához lásd a https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords oldalt.

en: Place preview after text color
hu: Előnézet elhelyezése a szövegszín után

en: Hex color matching
hu: Hexadecimális színillesztés

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
hu: 12 számjegy (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
hu: 9 számjegy (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
hu: 8 számjegy (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
hu: 6 számjegy (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
hu: 3 számjegy (#RGB)

en: Color Picker
hu: Színválasztó

en: Color Picker Settings
hu: A Színválasztó beállításai

en: Select Color (Hex output)
hu: Szín kiválasztása (hexadecimális kimenet)

en: View Color [Read only]
hu: Szín megtekintése [csak olvasható]
