kate - en to hu translation catalogue (84 entries)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Clang Format Full File
hu: Clang fájlformázó

[ctx: External tool category]
note: i18n: file: 4
en: Tools
hu: Eszközök

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Clang Format Selected Text
hu: Clang szövegformázó

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Compile and Run cpp
hu: C++ fordítás és futtatás

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: git blame
hu: git gyanúsítás

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Go Fmt Full File
hu: Go fájlformázó

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: GoImports Full File
hu: Go fájlimportáló

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Google Selected Text
hu: Kijelölt szöveg keresése (Google)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Insert UUID
hu: UUID beszúrása

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: JSON Format Full File
hu: JSON fájlformázó

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 7
en: Prettier Format Current File
hu: Fájlformázó

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Qt Quick 2 Preview (qmlscene)
hu: Qt Quick 2 előnézet (qmlscene)

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: Run Shell Script
hu: Parancsfájl futtatása

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 9
en: Rust Fmt Full File
hu: Rust fájlformázó

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search KDE API
hu: Keresése a KDE API-ban

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 10
en: Search Qt API
hu: Keresés a Qt API-ban

[ctx: External tool name]
note: i18n: file: 8
en: XML Format Full File
hu: XML fájlformázó

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lbTools)
en: This list shows all the configured tools, represented by their menu text.
hu: Ez a lista megjeleníti az összes beállított eszközt, a menüben megjelenő nevük szerint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
hu: &Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit...
hu: S&zerkesztés…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: &Remove
hu: &Eltávolítás

en: External Tools
hu: Külső eszközök

en: Running %1: %2 %3
hu: %1 futtatása: %2 %3

en: Running %1: %2 %3 with input %4
hu: %1 futtatása: %2 %3 (bemenet: %4)

en: Data written to stderr:
hu: A szabványos hibakimenetre írt adat:

en: %1 crashed
hu: A(z) %1 összeomlott

en: %1 finished with exit code %2
hu: A(z) %1 befejeződött (kilépési kód: %2)

en: Starts the external tool '%1'
hu: A(z) „%1” külső eszköz indítása

en: Edit External Tool
hu: Külső eszköz szerkesztése

en: Revert tool to default settings
hu: Eszköz alapértelmezett beállításainak visszaállítása

en: External Tool
hu: Külső eszköz

en: You must specify at least a name and an executable
hu: Legalább egy nevet és egy végrehajtható fájlt meg kell adnia

en: With 'Trigger' enabled, at least one mimetype needs to be specified.
hu: Ha az „Eseményindító” be van kapcsolva, legalább egy MIME-típust meg kell adni.

en: Select the MimeTypes for which to enable this tool.
hu: Válassza ki a MIME-típusokat, amikhez engedélyezi az eszközt.

en: Select Mime Types
hu: MIME-típusok kiválasztása

en: Add Tool...
hu: Eszköz hozzáadása…

en: Add Tool from Defaults
hu: Eszköz hozzáadása az alapértelmezettekből

en: Add Category
hu: Kategória hozzáadása

en: Uncategorized
hu: Nem kategorizált

en: New Category
hu: Új kategória

en: New Category %1
hu: %1. új kategória

en: Configure...
hu: Beállítás…

en: Launch external helper applications
hu: Külső segédprogram indítása

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ToolDialog)
en: Edit Tool
hu: Eszköz szerkesztése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Na&me:
hu: &Név:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name will be displayed in the 'Tools->External Tools' menu.
hu: Az „Eszközök -> Külső eszközök” menüben megjelenítendő név.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtName)
en: Short name of the tool
hu: Az eszköz rövid neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExecutable)
en: Executable:
hu: Végrehajtható:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtExecutable)
en: Application or interpreter
hu: Alkalmazás vagy értelmező

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblArgs)
en: Ar&guments:
hu: Ar&gumentumok:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtArgs)
en: Command line arguments
hu: Parancssori argumentumok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInput)
en: &Input:
hu: &Bemenet:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, edtInput)
en: Optional standard input
hu: Opcionális szabványos bemenet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWorkingDir)
en: Working directory:
hu: Munkakönyvtár:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, edtWorkingDir)
en: Uses current document path if empty
hu: A jelenlegi dokumentum elérési útjának használata, ha üres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeType)
en: Mime &types:
hu: MIME-&típusok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: A semicolon-separated list of mime types for which this tool should be available. If empty, the tool is always available.
hu: Azon MIME-típusok pontosvesszővel elválasztott listája, amikhez az eszköz elérhető. Ha üres, az eszköz mindig elérhető.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtMimeType)
en: Show tool only for given mime types
hu: Eszköz megjelenítése csak a megadott MIME-típusokhoz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeType)
en: Opens a dialog that helps in creating a list of mimetypes.
hu: Megnyit egy párbeszédablakor a MIME-típusok listájának létrehozásához.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSave)
en: Save:
hu: Mentés:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbSave)
en: Optionally save the current or all modified documents prior to running the command. This is helpful if you want to pass URLs to an application like, for example, an FTP client.
hu: A parancs futtatása előtt opcionálisan menti a jelenlegi vagy az összes módosított dokumentumot. Ez hasznos, ha URL-eket szeretne átadni egy alkalmazásnak, például egy FTP-kliensnek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: None
hu: Nincs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: Current Document
hu: Jelenlegi dokumentum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSave)
en: All Documents
hu: Minden dokumentum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Trigger
hu: Eseményindító

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: Before Save
hu: Mentés előtt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbTrigger)
en: After Save
hu: Mentés után

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkReload)
en: Reload current document after execution
hu: Jelenlegi dokumentum újratöltése végrehajtás után

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: O&utput:
hu: &Kimenet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Ignore
hu: Mellőzés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert at Cursor Position
hu: Beszúrás a kurzorpozíción

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Selected Text
hu: Kijelölt szöveg cseréje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Replace Current Document
hu: Jelenlegi dokumentum cseréje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Append to Current Document
hu: Hozzáfűzés a jelenlegi dokumentumhoz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Insert in New Document
hu: Beszúrás új dokumentumba

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Copy to Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbOutput)
en: Display in Pane
hu: Megjelenítés ablaktáblában

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Editor command:
hu: Szerkesztőparancs:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: If you specify a name here, you can invoke the command from the view command line with the_name_you_specified_here. Please do not use spaces or tabs in the name.
hu: Ha megad egy nevet itt, meghívhatja a parancsot a parancssor nézetből az_itt_megadott_névvel. Ne használjon szóközt vagy tabulátort a névben.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, edtCommand)
en: Optional view command line name
hu: Opcionális parancssornézeti név

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOutput)
en: Output
hu: Kimenet

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QTextEdit, teOutput)
en: Displays output from the external tool
hu: A kólső eszköz kimenetének megjelenítése

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hu: &Eszközök

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár
