kate - en to ia translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
ia: Monstrar vista preliminar per nomines de color cognoscite

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
ia: Monstra anque le selectionator de color per nomines de color cognoscite (p.ex Azur).
    Vide https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords per le lista de colores.

en: Place preview after text color
ia: Pone vista preliminar postea color de texto

en: Hex color matching
ia: Color Hexadecimal coincidente

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
ia: 12 cifras (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
ia: 9 cifras (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
ia: 8 cifras (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
ia: 6 cifras (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
ia: 3 cifras (#RGB)

en: Color Picker
ia: Selectionator de color

en: Color Picker Settings
ia: Preferentias de Selectiontor de color

en: Select Color (Hex output)
ia: Selige Color (exito Hexadecimal)

en: View Color [Read only]
ia: Vide Color [Sol Lectura]
