kate - en to ia translation catalogue (42 entries)

en: Could not open file '%1'.
ia: On non pote aperir file '%1'.

en: Malformed JSON file '%1': %2
ia: File de  JSON malformate '%1': %2

en: Could not load '%1': malformed macro; wiping it.
ia: Non poteva cargar '%1': macro malformate, essugar lo.

note: i18n: ectx: ToolBar (keyboardmacros)
en: Keyboard Macros
ia: Macros de Claviero

en: <b>Keyboard Macros:</b> %1
ia: <b>Macros de Claviero:</b> %1

en: Recording…
ia: Registrante…

en: ended
ia: teminate (ended)

en: canceled
ia: cancellate

en: Recording %1
ia: Registrante %1

en: Saved '%1'
ia: Salveguardate '%1'

en: Loaded '%1'
ia: Cargate '%1'

en: Wiped '%1'
ia: Essugate '%1'

en: Usage: %1 <name>.
ia: Uso: %1 <name>.

en: No keyboard macro named '%1' found.
ia: Trovate necun macro de claviero denominate '%1'

en: Cannot save empty keyboard macro.
ia: Nonpote salveguardar macro de claviero vacue.

en: <qt><p>Usage: <code>kmsave &lt;name&gt;</code></p><p>Save current keyboard macro as <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
ia: <qt><p>Usage: <code>kmsave &lt;name&gt;</code></p><p>Salveguarda macro de claviero currente como <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmload &lt;name&gt;</code></p><p>Load saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> as current macro.</p>%1</qt>
ia: <qt><p>Usage: <code>kmload &lt;name&gt;</code></p><p>Carga macro de claviero <code>&lt;name&gt;</code> como macrocurrente.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmplay &lt;name&gt;</code></p><p>Play saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code> without loading it.</p>%1</qt>
ia: <qt><p>Usage: <code>kmplay &lt;name&gt;</code></p><p>Exeque macro de clavierosalveguardate <code>&lt;name&gt;</code> sin cargar lo.</p>%1</qt>

en: <qt><p>Usage: <code>kmwipe &lt;name&gt;</code></p><p>Wipe saved keyboard macro <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>
ia: <qt><p>Uso: <code>kmwipe &lt;name&gt;</code></p><p>Esuga macro de claviero salveguardate <code>&lt;name&gt;</code>.</p>%1</qt>

en: &Keyboard Macros
ia: Macros de Clavi&ero

en: Record and play keyboard macros.
ia: Registra e exeque macros de claviero.

en: &Record Macro...
ia: &Registra Macro...

en: Start/stop recording a macro (i.e., keyboard action sequence).
ia: Starta/Stoppa registrar un macro (i.e., sequentia de action de claviero).

en: &Cancel Macro Recording
ia: &Cancella Registrar de macro

en: Cancel ongoing recording (and keep the previous macro as the current one).
ia: Cancella registrar continue (e mantene le previe macro como le ille currente).

en: &Play Macro
ia: &Executa Macro

en: Play current macro (i.e., execute the last recorded keyboard action sequence).
ia: Reproduce  macro currente (i.e. executa le ultime sequentia de action de claviero registrate).

en: &Save Current Macro
ia: &Salveguarda Macro Currente

en: Give a name to the current macro and persistently save it.
ia: Da un nomine al macro currente e salveguarda lo de modo persistente.

en: &Load Named Macro...
ia: C%arga Macro Nominate...

en: Load a named macro as the current one.
ia: CArga un macro nominate como le currente.

en: &Play Named Macro...
ia: &Executa Macro Nominate...

en: Play a named macro without loading it.
ia: Executa un macro nominate sin cargar lo.

en: &Wipe Named Macro...
ia: Ess&uga Macro Nominate...

en: Wipe a named macro.
ia: Essuga un macro nominate.

en: End Macro &Recording
ia: Termina &Rgistrar de Macro

en: Load the '%1' macro as the current one.
ia: Carga le macro '%1' omo le currente.

en: Play the '%1' macro without loading it.
ia: Reproduce le macro '%1' sin cargar lo.

en: Wipe the '%1' macro.
ia: Essuga le  macro '%1'.

en: Save current macro as?
ia: Salveguarda macro currente como?

en: Wipe the '%1' macro?
ia: Essuga le macro '%1'?

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ia: Ins&trumentos
