kate - en to ia translation catalogue (20 entries)

en: Format
ia: Formato

en: Failed to write a temp file
ia: Falleva a scriber un file temp

en: Failed to run git diff: %1
ia: Falleva a executar un diff de git: %1

en: User Settings
ia: Preferentias de usator

en: Default Settings
ia: Preferentias predefinite

en: Formatting
ia: Formattation

en: Formatting Settings
ia: Preferentias de formattation

en: Failed to read settings.json. Error: %1
ia: Falleva a leger settings.json. Error: %1

en: Format Document
ia: Formatta Documento

en: Format on Save
ia: Formatta sur salveguardar

en: Disable formatting on save without persisting it in settings
ia: Dishabilita formttar sur salveguardar sin prerequirer lo in preferentias

en: %1: Unexpected empty command!
ia: %1: Impreviste commando vacue!

en: %1 is not installed, please install it to be able to format this document!
ia: %1 nones installate, pro favor tu installa lo pro poter formattar iste documento!

en: Please install node and prettier
ia: Pro favor intalla nodo e prettier

en: PrettierFormat: Failed to create temporary file
ia: PrettierFormat: Falleva a crear file temporanee

en: PrettierFormat: Failed to start 'node': %1
ia: PrettierFormat: Falleva a crear 'nodo': %1

en: Unknown formatterForJson: %1
ia: FormattatorPerJso incognoscite: %1

en: Unknown formatterForPython: %1
ia: FormattatorPerPython incognoscite: %1

en: Unknown formatterForYaml: %1, falling back to yamlfmt
ia: Incognoscite  formatterForYaml: %1, retorna a  yamlfmt

en: Failed to run formatter. Unsupported language %1
ia: Falleva a executar gormattator (formatter). Linguage non supportate %1
