kate - en to ia translation catalogue (6 entries)

en: Enter RBQL query
ia: Inserta un demanda de cerca (query)  de RBQL

en: Add new tab
ia: Adde nove scheda

en: Execute query
ia: Exeque query

en: File has header
ia: File ha un capite

en: Failed to get separator for current document. Not a CSV/TSV doc?
ia: Falleva a obtener separator per le documento currente. Nonne es un doc CSV/TSV ?

en: Document is empty
ia: Documento es vacue
