kate - en to id translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
id: Tampilkan pratinjau untuk mengetahui nama-nama warna

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
id: Juga tampilkan penukil warna untuk mengetahui nama-nama warna (mis. biru langit).
    Lihatlah https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords untuk dartar warna.

en: Place preview after text color
id: Tempat pratinjau sesudah warna teks

en: Hex color matching
id: Mencocokkan warna hex

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
id: 12 digit (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
id: 9 digit (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
id: 8 digit (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
id: 6 digit (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
id: 3 digit (#RGB)

en: Color Picker
id: Penukil Warna

en: Color Picker Settings
id: Pengaturan Penukil Warna

en: Select Color (Hex output)
id: Pilih Warna (Keluaran hex)

en: View Color [Read only]
id: Warna Tampilan [Hanya baca]
