kate - en to id translation catalogue (13 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
id: <title>Hasilnya:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
id: Kamu tidaklah diperbolehkan untuk mengeksekusi aplikasi eksternal semaunya. Jika kamu ingin bisa melakukan ini, kontaklah administrator sistemmu.

en: Access Restrictions
id: Pembatasan Akses

en: Text Filter
id: Filter Teks

en: Usage: textfilter COMMAND
id: Penggunaan: textfilter COMMAND

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
id: <qt><p>Penggunaan: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Ganti seleksi dengan outputnya perintah shell yang ditentukan.</p></qt>

en: &Filter Through Command...
id: &Filter Melalui Perintah...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFilter)
en: Enter command to &pipe selected text through:
id: Masukkan perintah untuk mem-&pipe teks yang dipilih melalui:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
id: Salin hasilnya ke papan klip biarkan dokumen tak diubah.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
id: Salin hasilnya alih-alih menempelnya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
id: Jika dicentang, sebuah output dari STDOUT dan STDERR akan digabungkan dan tanpa error akan dilaporkan.
    Selain itu, STDERR akan didisplaikan sebagai pesan pasif.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
id: Gabungkan STDOUT dan STDERR

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: Pera&latan
