kate - en to ie translation catalogue (118 entries)

en: Kate - Advanced Text Editor
ie: Kate - Redactor avansat de textus

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
ie: (c) 2000-2022 Li autores de Kate

en: encoding
ie: codification

en: line
ie: linea

en: column
ie: columne

en: KWrite - Text Editor
ie: KWrite - Redactor de textus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
ie: Cluder

en: Open File
ie: Aperter un file

en: Copy Location
ie: Copiar li localisation

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ie: &Redacter

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ie: &Ear

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ie: &Vise

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ie: U&tensiles

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ie: &Parametres

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ie: Au&xilie

en: Filter...
ie: Filtre...

en: Error
ie: Errore

en: Warning
ie: Avise

en: Maintainer
ie: Mantenetor

en: Developer
ie: Developator

en: Behavior
ie: Conduida

en: &Behavior
ie: &Conduida

en: Never
ie: Nequande

en: Log
ie: Diarium

en: Unlimited
ie: Ínlimitat

en: &Tabs
ie: &Tabulators

en: &Mouse
ie: &Mus

en: Previous tab
ie: Precedent carte

en: History back
ie: Retro in li diarium

en: Next tab
ie: Sequent carte

en: History forward
ie: Avan in li diarium

en: Session Management
ie: Gerentie de session

en: Plugins
ie: Plugines

en: Plugin Manager
ie: Gerente de plugines

en: Name
ie: Nómine

en: Description
ie: Descrition

en: Close Document
ie: Cluder li document

en: Save As
ie: Gardar quam

en: Rename file
ie: Renominar li file

en: Delete file
ie: Deleter li file

en: Show &Tabs
ie: Mons&trar cartes

en: Output
ie: Production

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
ie: Renominar...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ie: Remover

en: Properties
ie: Proprietás

en: Compare
ie: Comparar

en: Close Other
ie: Cluder li altris

en: Clos&e All
ie: Clud&er omni

en: Close all open documents.
ie: Cluder omni apertet documentes.

en: Close this window
ie: Cluder ci fenestre

en: &New Window
ie: &Nov fenestre

en: Open W&ith
ie: Ap&erter per

en: &Plugins Handbook
ie: Manuale de &plugines

en: Sess&ions
ie: Sess&iones

en: &All Sessions
ie: &Omni sessiones

en: &Save Session
ie: &Gardar li session

en: Save Session &As...
ie: Gardar li session &quam...

en: Go to Previous Location
ie: Ear al precedent localisation

en: Go to Next Location
ie: Ear al sequent localisation

en: Close all documents
ie: Cluder omni documentes

en: Hide menu bar
ie: Celar li barra de menú

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
ie: Aperter omni files

en:  [read only]
ie:  [solmen letion]

en: Show %1
ie: Monstrar %1

en: Configure...
ie: Configurar...

en: Hide Button
ie: Celar li buton

en: Move To
ie: Mover a

en: Filename
ie: Nómine de file

en: Modified
ie: Modificat

en: Created
ie: Creat

en: Deleted
ie: Removet

en: &Reload
ie: &Recargar

[ctx: @info]
en: Error
ie: Errore

[ctx: @info]
en: Warning
ie: Avise

[ctx: @info]
en: Log
ie: Diarium

en: Save As (%1)
ie: Gardar quam (%1)

en: Save Documents
ie: Gardar li documentes

en: Documents
ie: Documentes

en: Location
ie: Localisation

en: Se&lect All
ie: Se&lecter omni

en: Cl&ose Current View
ie: Cl&uder li actual vise

en: Close Inactive Views
ie: Cluder ínactiv vises

en: Opening Large File
ie: Apertente un grand file

en: %1 cannot open folders
ie: %1 ne posse aperter fólderes

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
ie: Aperter un fólder

[ctx: @action:button]
en: Enable
ie: Activar

en: Close Tab
ie: Cluder li carte

en: &Close Document
ie: &Cluder li document

en: Close Other &Documents
ie: Cluder altri &documentes

en: Close &All Documents
ie: Cluder &omni documentes

en: All Projects
ie: Omni projectes

en: Restore
ie: Restituer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
ie: Nómine de session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openButton)
en: &Open
ie: &Aperter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewSession) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
ie: Nov session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_templateButton)
en: Open as Template
ie: Aperter quam un modelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontAskCheckBox)
en: Don't ask again
ie: Ne questionar denov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_copyButton)
en: Duplicate...
ie: Duplicar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
ie: &Renominar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete
ie: Remover

[ctx: @action:button]
en: Reopen
ie: Re-aperter

en: Session name:
ie: Nómine de session:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stashUnsavedFilesChanges)
en: Files with unsaved changes
ie: Files con íngardat modificationes

en: Welcome to %1
ie: Benevenit a %1

en: Recent Documents and Projects
ie: Recent documentes e projectes

en: Recent Documents
ie: Documentes recent

en: No recent documents
ie: Null recent documentes

en: No saved sessions
ie: Null gardat sessiones

en: Copy &Location
ie: Copiar li &localisation

en: &Remove
ie: &Remover

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
ie: Benevenit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewFile)
en: New File
ie: Nov file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFolder)
en: Open Folder...
ie: Aperter un fólder...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentItems)
en: Recent Files
ie: Recent files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFile)
en: Open File...
ie: Aperter un file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
ie: Auxilie

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
ie: Visitar li hem-págine

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
ie: Leer li manuale
