kate - en to ie translation catalogue (45 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
ie: Rec&argar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
ie: Cluder

en: Close the current document.
ie: Cluder li actual document.

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Recursively
ie: Expander recursivmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Collapse Recursively
ie: Contraer recursivmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
ie: Cluder li altris

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
ie: Aperter li contenent fólder

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
ie: Copiar li localisation

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
ie: _Renominar...

en: Rename the selected file.
ie: Renominar li selectet file.

en: Print selected document.
ie: Printar li selectet document.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ie: Remover

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
ie: Vacuar li diarium

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
ie: Mode de árbor

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
ie: Mode de liste

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
ie: Nómine de document

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
ie: Rute de document

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
ie: Órdine de apertion

en: Custom Sorting
ie: Personalisat

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
ie: Aperter per

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
ie: Mode de vise

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
ie: Ordinar secun

en: Background Shading
ie: Colorar li funde

en: &Viewed documents' shade:
ie: Color de &videt documentes:

en: &Modified documents' shade:
ie: Color de &modificat documentes:

en: &Sort by:
ie: Ordinar &secun:

en: Opening Order
ie: Órdine de apertion

en: Document Name
ie: Nómine de document

en: Url
ie: URL

en: &View Mode:
ie: Mode de &vise:

en: Tree View
ie: Vise de árbor

en: List View
ie: Vise de liste

en: &Show Full Path
ie: Mon&strar li complet rute

en: Show &Toolbar
ie: Mons&trar li instrumentarium

en: Show Close Button
ie: Monstrar li buton Cluder

en: Documents
ie: Documentes

en: Configure Documents
ie: Configurar documentes

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
ie: <p><b>%1</b></p><p>Li document esset modificat per un altri application.</p>

en: Previous Document
ie: Precedent document

en: Next Document
ie: Sequent document

en: &Show Active Document
ie: Mon&strar li activ document

en: Save
ie: Gardar

en: Save the current document
ie: Gardar li actual document

en: Save As
ie: Gardar quam

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ie: &Ear
