kate - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
it: Mostra l'anteprima per i nomi dei colori noti

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
it: Mostra il selettore di colore anche per i nomi dei colori noti (ad es. azzurro).
    Vedi https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords per l'elenco dei colori.

en: Place preview after text color
it: Metti l'anteprima dopo il colore del testo

en: Hex color matching
it: Corrispondenza coi colori esadecimali

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
it: 12 cifre (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
it: 9 cifre (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
it: 8 cifre (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
it: 6 cifre (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
it: 3 cifre (#RGB)

en: Color Picker
it: Selettore di colore

en: Color Picker Settings
it: Impostazioni del Selettore di colore

en: Select Color (Hex output)
it: Seleziona colore (output esadecimale)

en: View Color [Read only]
it: Visualizza colore [Sola lettura]
