kate-ctags-plugin - en to ja translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
ja: 更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
ja: CTags コマンド

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
ja: 検索

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
ja: インデックスを更新

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
ja: タグ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
ja: ファイル

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
ja: データベース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
ja: CTags データベースファイル

en: Add a directory to index.
ja: インデックスにディレクトリを追加。

en: Remove a directory.
ja: ディレクトリを削除。

en: (Re-)generate the common CTags database.
ja: CTags データベースファイルを作成し直します。

en: CTags Settings
ja: CTags 設定

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
ja: %1 を実行できませんでした。終了ステータス = %2

en: The CTags executable crashed.
ja: CTags プログラムがクラッシュしました。

en: The CTags command exited with code %1
ja: CTags コマンドは終了コード %1 で終了しました

en: Jump back one step
ja: 1 ステップ戻ります

en: Go to Declaration
ja: 宣言に移動

en: Go to Definition
ja: 定義に移動

en: Lookup Current Text
ja: 現在のテキストを検索

en: Go to Declaration: %1
ja: 宣言に移動: %1

en: Go to Definition: %1
ja: 定義に移動: %1

en: Lookup: %1
ja: 検索: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
ja: セッション依存の CTags データベースファイルを作成し直します。

en: Select new or existing database file.
ja: 新規か既存の CTags データベースを選択します。

en: No hits found
ja: マッチするものがありませんでした
