katekonsoleplugin - en to ja translation catalogue (13 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
ja: あなたにはシェルまたはターミナルエミュレータにアクセスする権限がありません

en: Terminal
ja: ターミナル

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
ja: ターミナルに送る(&P)

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
ja: ターミナルを現在の文書と同期(&Y)

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
ja: 本当にテキストをターミナルに送りますか？これは、テキストに含まれるすべてのコマンドをあなたのユーザ権限で実行します。

en: Pipe to Terminal?
ja: ターミナルに送りますか？

en: Pipe to Terminal
ja: ターミナルに送る

en: Sorry, cannot cd into '%1'
ja: ‘%1’ に cd できません

en: &Automatically synchronize the terminal with the current document when possible
ja: 可能なときは自動的にターミナルを現在の文書と同期する(&U)

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
ja: 環境変数 EDITOR を「kate -b」に設定

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
ja: 重要: コンソールアプリケーションを継続するには、文書を閉じる必要があります。

en: Terminal Settings
ja: ターミナルの設定

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)
