katetextfilter - en to ja translation catalogue (5 entries)

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
ja: あなたには任意の外部アプリケーションを実行する権限がありません。実行できるようにするには、システム管理者に連絡してください。

en: Access Restrictions
ja: アクセス制限

en: Usage: textfilter COMMAND
ja: 使い方: textfilter コマンド

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
ja: <qt><p>使い方: <tt>textfilter コマンド</tt></p><p>選択したテキストを指定したシェルコマンドの出力に置換します。</p></qt>

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)
