katexmltools - en to ja translation catalogue (16 entries)

en: &Insert Element...
ja: 要素を挿入(&I)...

en: &Close Element
ja: 要素を閉じる(&C)

en: Assign Meta &DTD...
ja: メタ DTD を割り当て(&D)...

en: Assign Meta DTD in XML Format
ja: XML フォーマットにメタ DTD を割り当て

en: The current file has been identified as a document of type "%1". The meta DTD for this document type will now be loaded.
ja: 現在のファイルは文書タイプ “%1” と認識されました。このタイプの文書のメタ DTD がロードされます。

en: Loading XML Meta DTD
ja: XML メタ DTD をロード

en: The file '%1' could not be opened. The server returned an error.
ja: ファイル ‘%1’ を開けませんでした。サーバはエラーを返しました。

en: XML Plugin Error
ja: XML プラグインエラー

en: XML elements
ja: XML 要素

en: Insert XML Element
ja: XML 要素を挿入

en: Enter XML tag name and attributes ("<", ">" and closing tag will be supplied):
ja: <qt>XML タグ名と属性を入力 (&lt;, &gt;, および終了タグは自動的に補完されます):</qt>

en: The file '%1' could not be parsed. Please check that the file is well-formed XML.
ja: ファイル ‘%1’ を解析できませんでした。ファイルが整形式の XML ファイルかどうか確認してください。

en: The file '%1' is not in the expected format. Please check that the file is of this type:
    -//Norman Walsh//DTD DTDParse V2.0//EN
    You can produce such files with dtdparse. See the Kate Plugin documentation for more information.
ja: ファイル ‘%1’ は期待されるフォーマットではありません。ファイルがこのタイプの XML ファイルとして正しいものかどうか確認してください:
    -//Norman Walsh//DTD DTDParse V2.0//EN
    このタイプのファイルは dtdparse で作成できます。詳細は Kate プラグインのドキュメントを参照してください。

en: Analyzing meta DTD...
ja: メタ DTD を解析中...

en: Cancel
ja: キャンセル

note: i18n: ectx: Menu (xml)
en: &XML
ja: XML(&X)
