kate - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Close the current document.
ja: 現在の文書を閉じます。

en: Set view style to Tree Mode
ja: 表示スタイルをツリーモードに設定

en: Set view style to List Mode
ja: 表示スタイルをリストモードに設定

en: Sort by Document Name
ja: 文書名でソート

en: Sort by Document Path
ja: 文書パスでソート

en: Sort by Opening Order
ja: 開いた順番でソート

en: Background Shading
ja: 背景の濃淡

en: &Viewed documents' shade:
ja: 見た文書の色(&V):

en: &Modified documents' shade:
ja: 変更した文書の色(&M):

en: &Sort by:
ja: ソート順(&S):

en: Opening Order
ja: 開いた順番

en: Document Name
ja: 文書名

en: Url
ja: URL

en: &View Mode:
ja: 表示モード(&V):

en: Tree View
ja: ツリー表示

en: List View
ja: リスト表示

en: &Show Full Path
ja: フルパスを表示(&S)

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
ja: 背景色の濃淡を有効にすると、セッション中で見たか変更した文書は濃淡のある背景色で表示されます。一番最近の文書が一番濃い色になります。

en: Set the color for shading viewed documents.
ja: 見た文書の色を設定します。

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
ja: 変更した文書の色を設定します。この色は見た文書の色に加えられます。一番最近変更した文書が最も多くこの色の影響を受けます。

en: Documents
ja: 文書

en: Configure Documents
ja: 文書の設定
