kate - en to ka translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
ka: ცნობილი ფერის სახელების გადახედვის ჩვენება

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
ka: ასევე ნაჩვენები იქნება ცნობილი ფერის სახელებით არჩევა (მაგ: ცისფერი).
    ფერების სიისთვის იხილეთ https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords.

en: Place preview after text color
ka: მინიატურის ტექსტის ფერის შემდეგ მოთავსება

en: Hex color matching
ka: თექვსმეტობითი ფერის დამთხვევა

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
ka: 12 ციფრი (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
ka: 9 ციფრი (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
ka: 8 ციფრი (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
ka: 6 ციფრი (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
ka: 3 ციფრი (#RGB)

en: Color Picker
ka: ფერის ამრჩევი

en: Color Picker Settings
ka: ფერის ამრჩევის მორგება

en: Select Color (Hex output)
ka: აირჩიეთ ფერი (თექვსმეტობითი რიცხვი)

en: View Color [Read only]
ka: ფერის ნახვა (მხოლოდ-წაკითხვადი)
