kate - en to ka translation catalogue (50 entries)

en: Edit Snippet Repository %1
ka: ფრაგმენტის რეპოზიტორიის (%1) ჩასწორება

en: Create New Snippet Repository
ka: ახალი ფრაგმენტის რეპოზიტორიის შექმნა

en: <i>leave empty for general purpose snippets</i>
ka: <i>დატოვეთ ცარიელი ზოგადი დანიშნულების ფრაგმენტებისთვის</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, snippetName)
en: Name:
ka: სახელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoNamespaceLabel)
en: Namespace:
ka: სახელთა სივრცე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoLicenseLabel)
en: &License:
ka: &ლიცენზია:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoAuthorsLabel)
en: &Authors:
ka: &ავტორები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, repoFileTypesLabel)
en: &File types:
ka: &ფაილის ტიპები:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, repoNameEdit)
en: A short name for the repository
ka: რეპოზიტორიის მოკლე სახელი

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, repoNamespaceEdit)
en: Prefix to show in code completion
ka: კოდის დასრულებისას ნაჩვენები პრეფიქსი

en: Edit Snippet %1 in %2
ka: %2-ში %1 ფრაგმენტის ჩასწორება

en: Create New Snippet in Repository %1
ka: რეპოზიტორიაში %1 ახალი ფრაგმენტის შექმნა

en: Snippet names with spaces may not work well in completions
ka: ჰარეების შემცველი ნაგლეჯ სახელები დასრულებებში კარგად არ მუშაობს

en: The snippet contains unsaved changes. Do you want to discard all changes?
ka: ფრაგმენტი შეუნახავ ცვლილებებს შეიცავს. გნებავთ, მოაცილოთ ყველა ცვლილება?

en: Warning - Unsaved Changes
ka: გაფრთხილება - შეუნახავი ცვლილებები

en: Continue editing
ka: ჩასწორების გაგრძელება

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, snippetNameEdit)
en: will be shown in the completion list
ka: ნაჩვენები იქნება დასრულების სიაში

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, snippetTab)
en: &Snippet
ka: &ფრაგმენტი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, snippetLabel)
en: The text your snippet will insert into the document. <a href="A snippet can contain editable fields. They can be cycled by pressing Tab. The following expressions can be used in the template text to create fields: <br><tt>${field_name}</tt> creates a simple, editable field. All subsequent occurrences of the same field_name create fields which mirror the contents of the first during editing.<br><tt>${field_name=default}</tt> can be used to specify a default value for the field. <tt>default</tt> can be any JavaScript expression.<br>Use <tt>${field_name=text}</tt> to specify a fixed string as default value.<br><tt>${func(other_field1, other_field2, ...)}</tt> can be used to create a field which evaluates a JavaScript function on each edit and contains its contents. See the Scripts tab for more information.<br><tt>${cursor}</tt> can be used to mark the end position of the cursor after everything else was filled in.">More...</a>
ka: ტექსტი, რომელსაც თქვენი ფრაგმენტი ჩასვამს დოკუმენტში. <a href="A snippet can contain editable fields. They can be cycled by pressing Tab. The following expressions can be used in the template text to create fields: <br><tt>${field_name}</tt> creates a simple, editable field. All subsequent occurrences of the same field_name create fields which mirror the contents of the first during editing.<br><tt>${field_name=default}</tt> can be used to specify a default value for the field. <tt>default</tt> can be any JavaScript expression.<br>Use <tt>${field_name=text}</tt> to specify a fixed string as default value.<br><tt>${func(other_field1, other_field2, ...)}</tt> can be used to create a field which evaluates a JavaScript function on each edit and contains its contents. See the Scripts tab for more information.<br><tt>${cursor}</tt> can be used to mark the end position of the cursor after everything else was filled in.">გაიგეთ მეტი...</a>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, scriptTab)
en: S&cripts
ka: &სკრიპტები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptLabel)
en: Write down JavaScript helper functions to use in your snippets here. <a href="All JavaScript functions should return the contents you want to place in a template field as a string.<br>Functions are called in a scope which contains the contents of all editable template fields as local variables. For example in a snippet containing <tt>${field}</tt>, a variable called <tt>field</tt> will be present which contains the up-to-date contents of the template field. Those variables can either be used in the function statically or passed as arguments, by using the <tt>${func(field)}</tt> or <tt>${field2=func(field)}</tt> syntax in the snippet string.<br>You can use the kate scripting API to get the selected text, full text, file name and more by using the appropriate methods of the <tt>document</tt> and <tt>view</tt> objects. Refer to the scripting API documentation for more information.">More...</a>
ka: აქ ჩაწერეთ JavaScript-ის დამხმარე ფუნქციები, რომლებიც გნებავთ, თქვენს ფრაგმენტებში გამოიყენოთ. <a href="All JavaScript functions should return the contents you want to place in a template field as a string.<br>Functions are called in a scope which contains the contents of all editable template fields as local variables. For example in a snippet containing <tt>${field}</tt>, a variable called <tt>field</tt> will be present which contains the up-to-date contents of the template field. Those variables can either be used in the function statically or passed as arguments, by using the <tt>${func(field)}</tt> or <tt>${field2=func(field)}</tt> syntax in the snippet string.<br>You can use the kate scripting API to get the selected text, full text, file name and more by using the appropriate methods of the <tt>document</tt> and <tt>view</tt> objects. Refer to the scripting API documentation for more information.">გაიგეთ მეტი...</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dotest_button)
en: Test this snippet
ka: ფრაგმენტის დატესტვა

[ctx: Autogenerated repository name for a programming language]
en: %1 snippets
ka: %1 ფრაგმენტი

en: Snippets
ka: ფრაგმენტები

en: Create Snippet
ka: ფრაგმენტის შექმნა

en: <empty snippet>
ka: <ცარიელი ფრაგმენტი>

en: insert snippet %1
ka: ფრაგმენტის ჩასმა %1

en: <empty repository>
ka: <ცარიელი რეპოზიორია>

en: You have edited a snippet repository file not located in your personal directory; as such, a copy of the original file has been created within your personal data directory.
ka: ჩაასწორეთ ფრაგმენტის რეპოზიტორიის ფაილი, რომელიც თქვენს პირად საქაღალდეში არაა მოთავსებული. ამიტომ, თქვენს პირად მონაცემების საქაღალდეში საწყისი ფაილის ასლი შეიქმნა.

en: Output file '%1' could not be opened for writing
ka: ფაილის ('%1') ჩასაწერად გახსნა შეუძლებელია

en: Cannot open snippet repository %1.
ka: ფრაგმენტების რეპოზიტორიის %1 გახსნის შეცდომა.

en: <qt>The error <b>%4</b><br /> has been detected in the file %1 at %2/%3</qt>
ka: <qt>ფაილში %1 მისამართზე %2/%3 აღმოჩენილია შეცდომა <b>%4</b><br /></qt>

en: Invalid XML snippet file: %1
ka: XML ფრაგმენტის არასწორი ფაილი: %1

en: Repository is disabled, the contained snippets will not be shown during code-completion.
ka: რეპოზიტორია გათიშულია. ფრაგმენტები, რომლებსაც ის შეიცავს, კოდის დასრულების დროს ნაჩვენები არ იქნება.

en: Applies to all filetypes
ka: ვრცელდება ყველა ფაილის ტიპზე

en: Applies to the following filetypes: %1
ka: ვრცელდება შემდეგ ფაილის ტიპებზე: %1

en: Add Repository
ka: რეპოზიტორიის დამატება

en: Edit Repository
ka: რეპოზიტორიის ჩასწორება

en: Remove Repository
ka: რეპოზიტორიის წაშლა

en: Add Snippet
ka: ფრაგმენტის დამატება

en: Edit Snippet
ka: ფრაგმენტის ჩსწორება

en: Remove Snippet
ka: ნაწყვეტის წაშლა

en: Get New Snippets
ka: ახალი ფრაგმენტების მიღება

en: Snippet: %1
ka: ფრაგმენტი: %1

en: Repository: %1
ka: რეპოზიტორია: %1

en: Do you really want to delete the snippet "%1"?
ka: მართლა გნებავთ ფრაგმენტის ('%1') წაშლა?

en: Do you really want to delete the repository "%1" with all its snippets?
ka: მართლა გნებავთ რეპოზიტორიის '%1' წაშლა, მისი ყველა ფრაგმენტით?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, filterText)
en: Define filter here
ka: განსაზღვრეთ ფილტრი აქ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, filterText)
en: Filter...
ka: ფილტრი...

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ka: &ხელსაწყოები
