kate - en to mk translation catalogue (101 entries)

en: Kate - Advanced Text Editor
mk: Kate - Напреден уредувач на текст во KDE

en: KWrite - Text Editor
mk: KWrite - Уредувач на текст

en: Open File
mk: Отворете датотека

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Core Developer
mk: Главен развивач

en: The cool buffersystem
mk: „Опасниот“ систем за баферирање

en: The Editing Commands
mk: Командите за уредување

en: Testing, ...
mk: Тестирање, ...

en: Former Core Developer
mk: Поранешен главен развивач

en: KWrite Author
mk: Авторот на KWrite

en: KWrite port to KParts
mk: Пренесување на KWrite во KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
mk: Историја за „Врати“ во KWrite, интеграција со Kspell

en: KWrite XML Syntax highlighting support
mk: Поддршка за означување на синтаксата XML во KWrite

en: Patches and more
mk: Закрпи и друго

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
mk: Означување на RPM Spec-датотеки, Perl, Diff и други

en: Highlighting for VHDL
mk: Означување на VHDL

en: Highlighting for SQL
mk: Означување на SQL

en: Highlighting for Ferite
mk: Означување на Ferite

en: Highlighting for ILERPG
mk: Означување на ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
mk: Означување на LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
mk: Означување на датотеки Makefile, Python

en: Highlighting for Python
mk: Означување на Python

en: Highlighting for Scheme
mk: Означување на Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
mk: PHP Клучен збор/Листа со типови податоци

en: Very nice help
mk: Многу добра помош

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
mk: Сите луѓе кои помогнале, а кои сум заборавил да ги споменам

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
mk: Датотеката „%1“ не можеше да биде отворена: не е обична датотека, туку папка.

en: Behavior
mk: Однесување

en: &Behavior
mk: О&днесување

en: Session Management
mk: Менаџмент на сесии

en: Plugins
mk: Приклучоци

en: Plugin Manager
mk: Менаџер на приклучоци

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
mk: Тука може да ги видите сите достапни приклучоци за Kate. Оние што се обележани, се вчитани и ќе бидат повторно вчитани следниот пат кога ќе се стартува Kate.

en: Name
mk: Име

en: Close Document
mk: Затворате документ

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
mk: Отворена е нова датотека за време на затворањето на Kate, затворањето е прекинато.

en: Closing Aborted
mk: Затворањето е прекинато

en: Starting Up
mk: Стартување

en: Reopening files from the last session...
mk: Ги отворам датотеките од последната сесија...

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
mk: Користете ја оваа команда за да ја прикажете/скриете статусната линија на погледот

en: Show the complete document path in the window caption
mk: Ја прикажува целата патека на документот во насловот на прозорецот

en: &Quick Open
mk: Брзо о&творање

en: Create a new document
mk: Создава нов документ

en: Open an existing document for editing
mk: Отвора постоен документ за да го измени

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
mk: Ова е листа на датотеки кои сте ги отвориле неодамна и ви овозможува лесно да ги отворите повторно.

en: Save all open, modified documents to disk.
mk: Ги снима сите отворени, променети документи на диск.

en: Close the current document.
mk: Го затвора тековниот документ.

en: Clos&e All
mk: Затвори ги сит&е

en: Close all open documents.
mk: Ги затвора сите отворени документи.

en: Close this window
mk: Го затвора овој прозорец

en: Open W&ith
mk: Отвор&и со

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
mk: Го отвора тековниот документ со друга апликација регистрирана за неговиот тип или со апликација по ваш избор.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
mk: Конфигурирајте ги кратенките на тастатурата за апликацијата.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
mk: Конфигурирајте кои елементи треба да се појавуваат во алатникот.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
mk: Конфигурирајте различни аспекти на апликацијата и на компонентата за уредување.

en: &Plugins Handbook
mk: Прирачник за &приклучоци

en: This shows help files for various available plugins.
mk: Ова ги прикажува датотеките за помош за различните достапни приклучоци.

en: Sess&ions
mk: Сес&ии

en: Tool &Views
mk: &Алатници

en: Show Side&bars
mk: Прикажи &странични ленти

en: Show %1
mk: Прикажи %1

en: Move To
mk: Премести во

en: Left Sidebar
mk: Лева странична лента

en: Right Sidebar
mk: Десна странична лента

en: Top Sidebar
mk: Горна странична лента

en: Bottom Sidebar
mk: Долна странична лента

en: Documents Modified on Disk
mk: Документите се изменети на диск

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Status on Disk
mk: Статус на диск

en: Modified
mk: Изменето

en: Created
mk: Креирано

en: Deleted
mk: Избришано

en: &View Difference
mk: Пре&гледај разлика

en: Could not save the document 
    '%1'
mk: Не можев да го зачувам документот 
    „%1“

en: Error Creating Diff
mk: Грешка при креирање на разлика

en: Save As (%1)
mk: Зачувај како (%1)

en: Save Documents
mk: Зачувајте документи

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
mk: <qt>Следните документи беа изменети. Дали сакате да ги зачувате пред да затворите?</qt>

en: Documents
mk: Документи

en: Location
mk: Локација

en: Se&lect All
mk: Избери ги с&ите

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
mk: Податоците кои баравте да се зачуваат не можеа да се запишат. Изберете како сакате да продолжите.

en: Split Ve&rtical
mk: Подели &вертикално

en: Split the currently active view vertically into two views.
mk: Го дели тековниот активен преглед вертикално на два прегледа.

en: Split &Horizontal
mk: Подели &хоризонтално

en: Split the currently active view horizontally into two views.
mk: Го дели тековниот активен преглед хоризонтално на два прегледа.

en: Cl&ose Current View
mk: Затвори го &тековниот преглед

en: Make the next split view the active one.
mk: Го прави активен следниот поделен преглед.

en: Make the previous split view the active one.
mk: Го прави активен претходниот поделен преглед.

en: Manage Sessions
mk: Менаџмент на сесии

en: Session Chooser
mk: Избирач на сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
mk: Име на сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewSession) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
mk: Нова сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
mk: Пре&именувај...

en: Session name:
mk: Име на сесија:

en: To save a session, you must specify a name.
mk: За да зачувате сесија, мора да наведете име.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startNewSessionRadioButton)
en: &Start new session
mk: &Стартувај нова сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manuallyChooseSessionRadioButton)
en: &Manually choose a session
mk: &Рачно избери сесија

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Include &window configuration
mk: Вклучи конфигурација на &прозорец

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
mk: Обележете го ова ако сакате конфигурацијата на документите, како на пр. обележувачите, да биде зачувана и по сесиите. Конфигурацијата ќе биде реконструирана ако документот не се сменил пред отворањето.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Keep &meta-information past sessions
mk: Чувај &метаинформации и по сесиите
