kate-ctags-plugin - en to nds translation catalogue (69 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
nds: Törnglobaal Index-Telen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nds: Tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
nds: Opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
nds: CTags-Befehl

[ctx: Tag Type]
en: define
nds: Fastleggen

[ctx: Tag Type]
en: label
nds: Beteker

[ctx: Tag Type]
en: macro
nds: Makro

[ctx: Tag Type]
en: function
nds: Funkschoon

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
nds: Ünnerroutine

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
nds: Deel-Definitschoon

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
nds: All Mustern

[ctx: Tag Type]
en: slot
nds: Slot

[ctx: Tag Type]
en: pattern
nds: Muster

[ctx: Tag Type]
en: class
nds: Klass

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
nds: Opteller

[ctx: Tag Type]
en: enumeration
nds: Optellen

[ctx: Tag Type]
en: member
nds: Maat

[ctx: Tag Type]
en: namespace
nds: Naamruum

[ctx: Tag Type]
en: prototype
nds: Prototyp

[ctx: Tag Type]
en: struct
nds: Struktuur

[ctx: Tag Type]
en: typedef
nds: Typverkloren

[ctx: Tag Type]
en: union
nds: Vereen

[ctx: Tag Type]
en: variable
nds: Variabel

[ctx: Tag Type]
en: external variable
nds: Extern Variabel

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
nds: Afsnitt

[ctx: Tag Type]
en: feature
nds: Könen

[ctx: Tag Type]
en: local entity
nds: Lokaal Entiteet

[ctx: Tag Type]
en: block
nds: Block

[ctx: Tag Type]
en: common
nds: Allmeen

[ctx: Tag Type]
en: entry
nds: Indrag

[ctx: Tag Type]
en: interface
nds: Koppelsteed

[ctx: Tag Type]
en: type component
nds: Typkomponent

[ctx: Tag Type]
en: local
nds: Lokaal

[ctx: Tag Type]
en: module
nds: Moduul

[ctx: Tag Type]
en: namelist
nds: Naamlist

[ctx: Tag Type]
en: program
nds: Programm

[ctx: Tag Type]
en: type
nds: Typ

[ctx: Tag Type]
en: field
nds: Feld

[ctx: Tag Type]
en: method
nds: Metood

[ctx: Tag Type]
en: package
nds: Paket

[ctx: Tag Type]
en: procedure
nds: Prozeduur

[ctx: Tag Type]
en: mixin
nds: Inmischen

[ctx: Tag Type]
en: set
nds: Sett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
nds: Nakieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
nds: Index opfrischen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
nds: Slötelwoort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Type
nds: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
nds: Datei

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
nds: Index-Telen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, database)
en: Database
nds: Datenbank

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
nds: CTags-Datenbankdatei

en: Add a directory to index.
nds: Den Index en Orner tofögen

en: Remove a directory.
nds: En Orner wegmaken

en: (Re-)generate the common CTags database.
nds: De allmeen CTags-Datenbank (nieg) opstellen

en: CTags Settings
nds: CTags instellen

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
nds: "%1" lett sik nich utföhren. Utstiegstatus: %2

en: The CTags executable crashed.
nds: Dat CTags-Programm is afstört.

en: The CTags command exited with code %1
nds: De CTags-Befehl is mit Kode "%1" utstegen.

en: Jump back one step
nds: Een Schritt torüchjumpen

en: Go to Declaration
nds: Na Deklaratschoon gahn

en: Go to Definition
nds: Na Definitschoon gahn

en: Lookup Current Text
nds: Aktuell Text nakieken

en: Go to Declaration: %1
nds: Na Deklaratschoon gahn: "%1"

en: Go to Definition: %1
nds: Na Definitschoon gahn: "%1"

en: Lookup: %1
nds: Nakieken: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
nds: De törnafhangig CTags-Datenbank (nieg) opstellen

en: Select new or existing database file.
nds: Nieg oder vörhannen Datenbankdatei utsöken

en: No hits found
nds: Keen Drepers
