katebuild-plugin - en to nds translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, errs)
en: Output
nds: Utgaav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buildAgainButton)
en: Build again
nds: Nochmaak buen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelBuildButton)
en: Cancel
nds: Afbreken

en: Build
nds: Buen

en: Stop
nds: Anhollen

[ctx: Tab label]
en: Target Settings
nds: Teel-Instellen

en: Project Plugin Targets
nds: Projektmoduul-Telen

en: There is no file or directory specified for building.
nds: För't Buen is keen Datei oder Orner angeven.

en: The file "%1" is not a local file. Non-local files cannot be compiled.
nds: "%1" is keen lokaal Datei. Feern Dateien laat sik nich kompileren.

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
nds: "%1" lett sik nich utföhren. Utstiegstatus: %2

en: Building <b>%1</b> cancelled
nds: Buen vun <b>%1</b> afbraken

en: There is no local file or directory specified for building.
nds: För't Buen is keen lokaal Datei oder Orner angeven.

en: Building target <b>%1</b> ...
nds: Teel <b>%1</b> warrt buut ...

en: Found one error. | Found %1 errors.
nds[0]: Een Fehler funnen
nds[1]: %1 Fehlers funnen

en: Found one warning. | Found %1 warnings.
nds[0]: Een Wohrschoen funnen
nds[1]: %1 Wohrschoen funnen

en: Build failed.
nds: Buen fehlslaan

en: Build completed without problems.
nds: Buen ahn Problemen afslaten.

en: Clean
nds: Oprümen

en: Config
nds: Instellen

en: build
nds: Buen

en: Create new set of targets
nds: Nieg Sett vun Telen opstellen

en: Add new target
nds: Nieg Teel tofögen

en: Build selected target
nds: Utsöcht Teel buen

note: i18n: ectx: Menu (Build Menubar)
en: &Build
nds: &Buen
