katekonsoleplugin - en to nds translation catalogue (12 entries)

en: You do not have enough karma to access a shell or terminal emulation
nds: Du hest nich de nödigen Verlöven un muttst keen Konsool oder Terminalemuleren bruken

[ctx: @action]
en: &Pipe to Terminal
nds: Na Terminal &ledden

[ctx: @action]
en: S&ynchronize Terminal with Current Document
nds: Terminal mit aktuell Dokment s&ynkroniseren

en: Do you really want to pipe the text to the console? This will execute any contained commands with your user rights.
nds: Wullt Du den Text redig na de Konsool wiederledden? All Befehlen binnen den Text warrt denn mit Dien Brukerrechten utföhrt.

en: Pipe to Terminal?
nds: Na Terminal ledden?

en: Pipe to Terminal
nds: Na Terminal ledden

en: Sorry, cannot cd into '%1'
nds: Deit mi leed, "%1" lett sik nich opmaken

en: &Automatically synchronize the terminal with the current document when possible
nds: Dat Terminal &automaatsch mit dat aktuelle Dokment synkroniseren, wenn mööglich

en: Set &EDITOR environment variable to 'kate -b'
nds: Ümgevenvariabel "EDITOR" op "kate -b" setten

en: Important: The document has to be closed to make the console application continue
nds: Wichtig: Du muttst dat Dokment tomaken, wenn dat Konsoolprogramm wiederlopen schall

en: Terminal Settings
nds: Terminalinstellen

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch
