katetextfilter - en to nds translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info]
en: <title>Result of:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>
nds: <title>Resultaat vun:</title><nl /><pre><code>$ %1
    <nl />%2</code></pre>

en: You are not allowed to execute arbitrary external applications. If you want to be able to do this, contact your system administrator.
nds: Du muttst keen extern Programmen utföhren. Wenn Du dit liekers wullt, snack dor bitte Dien Systeempleger op an.

en: Access Restrictions
nds: Togriep-Grenzen

en: Usage: textfilter COMMAND
nds: Bruuk: textfilter BEFEHL

en: <qt><p>Usage: <code>textfilter COMMAND</code></p><p>Replace the selection with the output of the specified shell command.</p></qt>
nds: <qt><p>Bruuk: <code>textfilter BEFEHL</code></p><p>De Köör dör de Utgaav vun den angeven Konsoolbefehl utwesseln.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result to clipboard leaving a document unchanged.
nds: Resultaat na Twischenaflaag koperen un dat Dokment nich ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyResult)
en: Copy the result instead of pasting it
nds: Dat Resultaat koperen, nich infögen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: If checked, an output from STDOUT and STDERR will be merged and no errors will be reported.
    Otherwise, STDERR will be displayed as a passive message.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Utgaven na Stdout un Stderr tosamenföhrt un keen Fehlers torüchgeven.
    Anners warrt Stderr as passiv Mellen wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeOutput)
en: Merge STDOUT and STDERR
nds: Stdout un Stderr tosamenföhren

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch
