kate - en to nds translation catalogue (46 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
nds: Nieg la&den

en: Reload selected document(s) from disk.
nds: Utsöcht Dokment(en) nieg vun de Fastplaat laden

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
nds: Tomaken

en: Close the current document.
nds: Dit Dokment tomaken.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
nds: Anner tomaken

en: Close other documents in this folder.
nds: Anner Dokmenten binnen dissen Orner tomaken

en: Rename the selected file.
nds: De utsöchte Datei ümnömen

en: Print selected document.
nds: Utsöcht Dokment drucken.

en: Show print preview of current document
nds: Druckvöransicht vun't aktuelle Dokment wiesen

en: Close and delete selected file from storage.
nds: Tomaken un utsöcht Dokment ut de Aflaag wegdoon.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
nds: Vörgeschicht leddig maken

en: Clear edit/view history.
nds: Bewerk-/Ankiek-Vörgeschicht leddig maken

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
nds: Boomansicht

en: Set view style to Tree Mode
nds: Boomansicht as Ansichtstil fastleggen

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
nds: Listansicht

en: Set view style to List Mode
nds: Listansicht as Ansichtstil fastleggen

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
nds: Dokmentnaam

en: Sort by Document Name
nds: Na Dokmentnaam sorteren

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
nds: Dokmentpadd

en: Sort by Document Path
nds: Na Dokmentpadd sorteren

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
nds: Reeg vun't Opmaken

en: Sort by Opening Order
nds: Na Reeg vun't Opmaken sorteren

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
nds: Opmaken mit

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
nds: Ansicht

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
nds: Sorteren na

en: Background Shading
nds: Achtergrundklöör

en: &Viewed documents' shade:
nds: För &ankeken Dokmenten:

en: &Modified documents' shade:
nds: För ä&nnert Dokmenten:

en: &Sort by:
nds: &Sorteren na:

en: Opening Order
nds: Reeg vun't Opmaken

en: Document Name
nds: Dokmentnaam

en: Url
nds: URL

en: &View Mode:
nds: &Ansicht:

en: Tree View
nds: Boomansicht

en: List View
nds: Listansicht

en: &Show Full Path
nds: Heel Padd &wiesen

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
nds: Wenn Achtergrundklören anmaakt sünd, kriegt ankeken oder ännert Dokmenten en infarvt Achtergrund. De tolest infarvten Dokmenten hebbt den dannigsten Toon.

en: Set the color for shading viewed documents.
nds: De Klöör för't Infarven vun ankeken Dokmenten instellen

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
nds: De Klöör för ännert Dokmenten instellen. Disse Klöör warrt mang de Klöör för ankeken Dokmenten mischt. De tolest ännert Dokmenten kriegt dat mehr vun disse Farv.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
nds: Wenn anmaakt, warrt in de Boomansicht de böverst Ornern ehr heel Padden wiest, nich bloots de lest Ornernaam.

en: Documents
nds: Dokmenten

en: Configure Documents
nds: Dokmenten instellen

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
nds: <p><b>%1</b></p><p>En anner Programm hett dat Dokment ännert.</p>

en: Previous Document
nds: Verleden Dokment

en: Next Document
nds: Nakamen Dokment

en: Save the current document
nds: Dat aktuelle Dokment tomaken
