KDE 4 - en to nn translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Session-global index targets
nn: Indeksmål for alle økter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateDB)
en: Update
nn: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cmdLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: CTags command
nn: CTags-kommando

[ctx: Tag Type]
en: define
nn: definer

[ctx: Tag Type]
en: label
nn: merkelapp

[ctx: Tag Type]
en: macro
nn: makro

[ctx: Tag Type]
en: function
nn: funksjon

[ctx: Tag Type]
en: subroutine
nn: underrutine

[ctx: Tag Type]
en: fragment definition
nn: fragmentdefinisjon

[ctx: Tag Type]
en: any pattern
nn: vilkårleg mønster

[ctx: Tag Type]
en: slot
nn: plass

[ctx: Tag Type]
en: pattern
nn: mønster

[ctx: Tag Type]
en: class
nn: klasse

[ctx: Tag Type]
en: enumerator
nn: teljar

[ctx: Tag Type]
en: enumeration
nn: teljing

[ctx: Tag Type]
en: member
nn: medlem

[ctx: Tag Type]
en: namespace
nn: namnerom

[ctx: Tag Type]
en: struct
nn: strukt

[ctx: Tag Type]
en: variable
nn: variabel

[ctx: Tag Type]
en: external variable
nn: ekstern variabel

[ctx: Tag Type]
en: paragraph
nn: avsnitt

[ctx: Tag Type]
en: feature
nn: programfunksjon

[ctx: Tag Type]
en: local entity
nn: lokal entitet

[ctx: Tag Type]
en: block
nn: blokk

[ctx: Tag Type]
en: common
nn: vanleg

[ctx: Tag Type]
en: entry
nn: oppføring

[ctx: Tag Type]
en: interface
nn: grensesnitt

[ctx: Tag Type]
en: type component
nn: typekomponent

[ctx: Tag Type]
en: local
nn: lokal

[ctx: Tag Type]
en: module
nn: modul

[ctx: Tag Type]
en: namelist
nn: namneliste

[ctx: Tag Type]
en: field
nn: felt

[ctx: Tag Type]
en: method
nn: metode

[ctx: Tag Type]
en: package
nn: pakke

[ctx: Tag Type]
en: procedure
nn: prosedyre

en: CTags executable not found.
nn: Fann ikkje programfil for CTags.

en: CTags executable failed to execute.
nn: Klarte ikkje starta programfil for CTags.

en: CTags was unable to parse this file.
nn: CTags klarte ikkje tolka fila.

en: Tags file not found. Please generate one manually or using the CTags plugin
nn: Fann ikkje Tags-fil. Du kan anten generera ei manuelt eller bruka CTags-tillegget.

en: File for '%1' not found.
nn: Fann ikkje fil for «%1».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Lookup
nn: Oppslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, updateButton2)
en: Update Index
nn: Oppdater indeks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: Tag
nn: Merkelapp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tagTreeWidget)
en: File
nn: Fil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, targets)
en: Index Targets
nn: Indeksmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileLabel)
en: CTags database file
nn: CTags-databasefil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetCMD)
en: Revert to the default command
nn: Tilbakestill til standardkommando

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, resetCMD)
en: ...
nn: …

en: Add a directory to index.
nn: Legg mappe til indeks.

en: Remove a directory.
nn: Fjern mappe.

en: (Re-)generate the common CTags database.
nn: Bygg opp global CTags-database på nytt.

en: CTags Settings
nn: CTags-innstillingar

en: Failed to run "%1". exitStatus = %2
nn: Klarte ikkje køyra «%1». Avsluttingsstatus: %2.

en: The CTags executable crashed.
nn: CTags-programmet krasja.

en: The CTags command exited with code %1
nn: CTags-kommandoen vart avslutta med kode %1

en: Jump back one step
nn: Gå eitt steg tilbake

en: Go to Declaration
nn: Gå til deklarasjon

en: Go to Definition
nn: Gå til definisjon

en: Lookup Current Text
nn: Slå opp gjeldande tekst

en: Configure ...
nn: Set opp …

[ctx: @title:window]
en: Configure CTags Plugin
nn: Set opp CTags-tillegg

en: Go to Declaration: %1
nn: Gå til deklarasjon: %1

en: Go to Definition: %1
nn: Gå til definisjon: %1

en: Lookup: %1
nn: Slå opp: %1

en: (Re-)generate the session specific CTags database.
nn: Bygg opp CTags-database for økta på nytt.

en: Select new or existing database file.
nn: Vel ny eller eksisterande databasefil.

en: Go To Local Symbol
nn: Gå til lokalt symbol

en: Go To Global Symbol
nn: Gå til globalt symbol

en: No hits found
nn: Ingen treff

en: No folders or files to index
nn: Ingen mapper eller filer å indeksera
