kate - en to nn translation catalogue (13 entries)

en: Show preview for known color names
nn: Vis førehandsvising for kjende fargenamn

en: Also show the color picker for known color names (e.g. skyblue).
    See https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for the list of colors.
nn: Vis òg fargeveljar for kjende fargenamn (eks. «skyblue»).
    Sjå https://www.w3.org/TR/SVG11/types.html#ColorKeywords for oversikt over fargenamn.

en: Place preview after text color
nn: Vis førehandsvising etter tekstfargen

en: Hex color matching
nn: Oppslag for hex-fargar

en: 12 digits (#RRRRGGGGBBBB)
nn: 12 siffer (#RRRRGGGGBBBB)

en: 9 digits (#RRRGGGBBB)
nn: 9 siffer (#RRRGGGBBB)

en: 8 digits (#AARRGGBB)
nn: 8 siffer (#AARRGGBB)

en: 6 digits (#RRGGBB)
nn: 6 siffer (#RRGGBB)

en: 3 digits (#RGB)
nn: 3 siffer (#RGB)

en: Color Picker
nn: Fargeveljar

en: Color Picker Settings
nn: Innstillingar for fargeveljar

en: Select Color (Hex output)
nn: Vel farge (Hex-format)

en: View Color [Read only]
nn: Vis farge [skriveverna]
