kate - en to nn translation catalogue (54 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
nn: Opp&dater

en: Reload selected document(s) from disk.
nn: Last valde dokument frå disken på nytt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close
nn: Lukk

en: Close the current document.
nn: Lukk det gjeldane dokumentet.

en: Expand the file list sub tree recursively.
nn: Utvid fil-undertreet rekursivt.

en: Collapse the file list sub tree recursively.
nn: Slå saman fil-undertreet rekursivt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other
nn: Lukk andre

en: Close other documents in this folder.
nn: Lukk andre dokument i denne mappa.

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
nn: Opna foreldermappa

en: Open the folder this file is located in.
nn: Opna mappa som fila ligg i.

en: Copy path and filename to the clipboard.
nn: Kopier filadressa (mappe og filnamn) til utklippstavla.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
nn: Endra namn …

en: Rename the selected file.
nn: Endra namn på den valde fila.

en: Print selected document.
nn: Skriv ut det valde dokumentet.

en: Show print preview of current document
nn: Vis førehandsvising av dokumentet

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nn: Slett

en: Close and delete selected file from storage.
nn: Lukk og slett den valde fila.

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear History
nn: Tøm loggen

en: Clear edit/view history.
nn: Tøm redigerings-/visingsloggen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Tree Mode
nn: Trevising

en: Set view style to Tree Mode
nn: Byt visingsstil til trevising

[ctx: @action:inmenu]
en: List Mode
nn: Listevising

en: Set view style to List Mode
nn: Byt visingsstil til listevising

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Name
nn: Dokumentnamn

en: Sort by Document Name
nn: Sorter etter dokumentnamn

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Document Path
nn: Dokumentadresse

en: Sort by Document Path
nn: Sorter etter dokumentadresse

[ctx: @action:inmenu sorting option]
en: Opening Order
nn: Opningsrekkjefølgje

en: Sort by Opening Order
nn: Sorter etter opningsrekkjefølgje

[ctx: @action:inmenu]
en: Open With
nn: Opna med

[ctx: @action:inmenu]
en: View Mode
nn: Visingsstil

[ctx: @action:inmenu]
en: Sort By
nn: Sorter etter

en: Background Shading
nn: Bakgrunnsskugge

en: &Viewed documents' shade:
nn: Bakgrunnsskugge for &viste dokument:

en: &Modified documents' shade:
nn: Bakgrunnsskugge for &endra dokument:

en: &Sort by:
nn: Sorter &etter:

en: Opening Order
nn: Opningsrekkjefølgje

en: Document Name
nn: Dokumentnamn

en: Url
nn: Adresse

en: &View Mode:
nn: &Visingsstil:

en: Tree View
nn: Trevising

en: List View
nn: Listevising

en: &Show Full Path
nn: &Vis heile adressa

en: When background shading is enabled, documents that have been viewed or edited within the current session will have a shaded background. The most recent documents have the strongest shade.
nn: Når skugglegging av bakgrunnen er slått på, får dokument som er viste eller endra i gjeldande økt ein skuggelagd bakgrunn. Dei sist endra/viste dokumenta får sterkast skugge.

en: Set the color for shading viewed documents.
nn: Vel farge for skugge til viste dokument.

en: Set the color for modified documents. This color is blended into the color for viewed files. The most recently edited documents get most of this color.
nn: Vel fargen for endra dokument. Denne fargen vert blanda med fargen for viste filer. Dei sist endra dokumenta får mest av fargen.

en: When enabled, in tree mode, top level folders will show up with their full path rather than just the last folder name.
nn: Når dette er slått på, vert mapper på toppnivå i trevisning vist med full filadresse i staden for berre namnet på mappa dei ligg i.

en: Documents
nn: Dokument

en: Configure Documents
nn: Set opp dokument

[ctx: %1 is the full path]
en: <p><b>%1</b></p><p>The document has been modified by another application.</p>
nn: <p><b>%1 </b></p><p>Dokumentet er endra av eit anna program.</p>

en: Previous Document
nn: Førre dokument

en: Next Document
nn: Neste dokument

en: &Show Active Document
nn: &Vis gjeldande dokument

en: Save the current document
nn: Lagra det gjeldande dokumentet
