kate - en to nn translation catalogue (464 entries)

en: Kate - Advanced Text Editor
nn: Kate – avansert skriveprogram frå KDE

en: (c) 2000-2024 The Kate Authors
nn: © 2000–2024 Kate-utviklarane

en: Start Kate with a given session.
nn: Start Kate med ei vald økt.

en: session
nn: økt

en: Start Kate with a new anonymous session, implies '-n'.
nn: Start Kate med ei ny anonym økt (medfører «-n»).

en: Force start of a new kate instance (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened), forced if no parameters and no URLs are given at all.
nn: Tving start av ei ny Kate-økt (vert ignorert viss valet «start» er brukt og det alt finst ein annan Kate-instans med den valde økta open). Tvinga gjennom viss det ikkje er valt nokon parametrar eller adresser.

en: If using an already running kate instance, block until it exits, if URLs given to open.
nn: Dersom det er valt adresser å opna og det alt køyrer ein Kate-instans, blokker til denne vert avslutta.

en: Only try to reuse kate instance with this pid (is ignored if start is used and another kate instance already has the given session opened).
nn: Berre prøv å gjenbruka Kate med denne PID-en (vert ignorert viss valet «start» er brukt og det alt finst ein annan Kate-instans med den valde økta open).

en: Set encoding for the file to open.
nn: Vel teiknkoding for fila som skal opnast.

en: encoding
nn: teiknkoding

en: Navigate to this line.
nn: Gå til denne linja.

en: line
nn: linje

en: Navigate to this column.
nn: Gå til denne kolonnen.

en: column
nn: kolonne

en: Read the contents of stdin.
nn: Les innhaldet av standard inn.

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
nn: Filene/nettadressene som er opna av programmet, vert sletta etter bruk.

en: Documents to open.
nn: Dokument som skal opnast.

en: [urls...]
nn: [adresser …]

en: KWrite - Text Editor
nn: KWrite – skriveprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
nn: Lukk

en: Open File
nn: Opna fil

en: Copy Location
nn: Kopier filadressa

en: Invalid hash
nn: Ugyldig commit-ID

en: %1 doesn't exist in a git repo.
nn: %1 finst ikkje i eit Git-depot.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (file_file_actions)
en: File Act&ions
nn: &Filhandlingar

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Sele&ction
nn: &Utval

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
nn: Delt vising

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: Menu (tools_diagnosticsview) i18n: ectx: Menu (tools)
en: Diagnostics View
nn: Diagnostikkvising

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (hamburgerBar)
en: Hamburger Menu Toolbar
nn: Hamburgarmeny-verktøylinje

note: i18n: ectx: Menu (viewspace_popup_statusbar)
en: &Status Bar Items
nn: &Statuslinjeelement

[ctx: @info]
en: Error in regular expression: %1
    offset %2: %3
nn: Feil i regulært uttrykk: %1
    posisjon %2: %3

en: All
nn: Alle

en: Diagnostics limit reached, ignoring further diagnostics. The limit can be configured in settings.
nn: Nådde diagnostikkgrensa. Hoppar over vidare diagnostikk. Du kan endra grensa i innstillingane.

[ctx: @action:inmenu Diagnostics View actions menu]
en: Diagnostics View
nn: Diagnostikkvising

en: Quick Fix
nn: Kjappfiks

en: Next Item
nn: Neste element

en: Previous Item
nn: Førre element

en: Clear Diagnostics Filter
nn: Tøm diagnostikkfilter

en: Diagnostics
nn: Diagnostikk

en: Errors
nn: Feil

en: Warnings
nn: Åtvaringar

en: Error
nn: Feil

en: Warning
nn: Åtvaring

en: Information
nn: Informasjon

[ctx: @info]
en: %1 [suppressed: %2]
nn: %1 [undertrykt: %2]

en: Expand All
nn: Fald ut alle

en: Collapse All
nn: Fald saman alle

en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: Remove Global Suppression
nn: Fjern global undertrykking

en: Add Global Suppression
nn: Legg til global undertrykking

en: Remove Local Suppression
nn: Fjern lokal undertrykking

en: Add Local Suppression
nn: Legg til lokal undertrykking

en: Disable Suppression
nn: Slå av undertrykking

en: Enable Suppression
nn: Slå på undertrykking

en: Change Style
nn: Byt stil

en: Side By Side
nn: Side ved side

en: Unified
nn: Sameint

en: Raw
nn: Rå

en: Stage Line | Stage Lines
nn[0]: Førebu linja
nn[1]: Førebu linjene

en: Stage Hunk
nn: Førebu blokka

en: Discard Line | Discard Lines
nn[0]: Forkast linja
nn[1]: Forkast linjene

en: Discard Hunk
nn: Forkast blokka

en: Unstage Line | Unstage Lines
nn[0]: Løys vekk linja
nn[1]: Løys vekk linjene

en: Unstage Hunk
nn: Løys vekk blokka

en: Diff %1
nn: Vis forskjellar %1

en: Diff %1..%2
nn: Vis forskjellar for %1..%2

en: Diff %1 .. %2
nn: Vis forskjellar for %1 . .%2

en: Show/Hide Commit Info
nn: Vis/gøym commitinfo

en: Jump to Next File
nn: Gå til neste fil

en: Jump to Previous File
nn: Gå til førre fil

en: Jump to Next Hunk
nn: Gå til neste blokk

en: Jump to Previous Hunk
nn: Gå til førre blokk

[ctx: Tooltip for a button, clicking the button reloads the diff]
en: Reload Diff
nn: Last inn diff på nytt

[ctx: Tooltip for a button]
en: Show diff with full context, not just the changed lines
nn: Viss diff med full kontekst, ikkje berre endra linjer

en: <b>git</b> not found. Git is needed to diff the documents. If git is already installed, make sure it is your PATH variable. See https://git-scm.com/downloads
nn: Fann ikkje <b>git</b>. Programmet trengst for å visa forskjellar mellom dokumenta. Viss det alt er installert, sjå til at det finst i søkjestien (PATH-variabelen). Sjå https://git-scm.com/downloads

en: New file %1
nn: Ny fil %1

en: Deleted file %1
nn: Sletta fil %1

en: No differences found
nn: Fann ingen forskjellar

en: Failed to get file history: git executable not found in PATH
nn: Klarte ikkje henta filhistorikk: fann ikkje programfila «git» i søkjestien (PATH-variabelen)

en: Failed to get file history: %1
nn: Klarte ikkje henta filhistorikk: %1

[ctx: @menu:action]
en: Copy Commit Hash
nn: Kopiert commit-ID

[ctx: @menu:action]
en: Show Full Commit
nn: Vis full commit

[ctx: @title:tab]
en: File History - %1
nn: Filhistorikk – %1

en: Running this editor with sudo can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
nn: Å køyra skriveprogrammet via sudo kan medføra feil og gjev deg sårbar for eventuelle tryggleiksfeil. Køyr heller programmet som vanleg brukar. Du vert automatisk spurt om utvida løyve når det trengst for å lagra dokument.

en: Running this editor with kdesu can cause bugs and expose you to security vulnerabilities. Instead use this editor normally and you will be prompted for elevated privileges when saving documents if needed.
nn: Å køyra skriveprogrammet via kdesu kan medføra feil og gjev deg sårbar for eventuelle tryggleiksfeil. Køyr heller programmet som vanleg brukar. Du vert automatisk spurt om utvida løyve når det trengst for å lagra dokument.

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Core Developer
nn: Hovudutviklar

en: Developer
nn: Utviklar

en: The cool buffersystem
nn: Det stilige buffersystemet

en: The Editing Commands
nn: Redigeringskommandoane

en: Testing, ...
nn: Testing, …

en: Former Core Developer
nn: Tidlegare hovudutviklar

en: KWrite Author
nn: Laga KWrite

en: KWrite port to KParts
nn: KWrite-port til KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
nn: Angrehistorie, KSpell-integrering i KWrite

en: KWrite XML Syntax highlighting support
nn: Støtte for XML-syntaksmerking i KWrite

en: Patches and more
nn: Lappar og anna

en: Python Plugin Developer
nn: Utviklar av Python-tillegget

en: QA and Scripting
nn: Kvalitetskontroll og skriptstøtte

en: Designer of Kate's mascot 'Kate the Cyber Woodpecker'
nn: Teikna Kate-maskoten «kyber­hakkespetten Kate»

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
nn: Syntaksmerking for RPM Spec-filer, Perl, diff og andre

en: Highlighting for VHDL
nn: Syntaksmerking for VHDL

en: Highlighting for SQL
nn: Syntaksmerking for SQL

en: Highlighting for Ferite
nn: Syntaksmerking for Ferite

en: Highlighting for ILERPG
nn: Syntaksmerking for ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
nn: Syntaksmerking for LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
nn: Syntaksmerking for Make-filer, Python

en: Highlighting for Python
nn: Syntaksmerking for Python

en: Highlighting for Scheme
nn: Syntaksmerking for Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
nn: Liste over PHP-nøkkelord og PHP-datatypar

en: Very nice help
nn: Kjempebra hjelp

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
nn: Alle dei som har bidrege, men som eg har gløymt å nemna

en: Folders can only be opened when the projects plugin is enabled
nn: Mapper kan berre opnast når prosjekt-programtillegget er slått på

en: The file '%1' could not be opened: it is not a normal file, it is a folder.
nn: Klarte ikkje opna fila «%1». Det er ei mappe, ikkje ei vanleg fil.

en: Configure
nn: Set opp

en: Behavior
nn: Åtferd

en: Behavior Options
nn: Åtferdsval

en: &Behavior
nn: Åt&ferd

en: Open each document in its own window
nn: Opna kvart dokument i eit nytt vindauge

en: If enabled, each document will be opened in its own window. If not enabled, each document will be opened in a new tab in the current window.
nn: Viss det er kryssa av her, vert alle dokument opna i kvart sitt vindauge. Viss ikkje, vert det dei opna i kvar si fane i det gjeldande vindauget.

en: &Switch to output view upon message type:
nn: &Byt til utdatavising basert på meldingstype:

en: Never
nn: Aldri

en: Log
nn: Logg

en: &Limit output view history:
nn: &Avgrens lengd på utdatavising:

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Use a separate &dialog for handling externally modified files
nn: Bruk eige &dialogvindauge for handtering av filer som er endra utanfrå

en: If enabled, a modal dialog will be used to show all of the modified files. If not enabled, you will be individually asked what to do for each modified file only when that file's view receives focus.
nn: Viss det er kryssa av her, vert det vist ein modal dialog for alle endra filer. Viss ikkje, vert du spurt kva du vil gjera med kvar enkelte endra fil først når fila får fokus.

en: Output timestamps with date
nn: Vis tidsinfo med dato

en: When enabled, the output line timestamp headers will be prefixed with date.
nn: Viss det er kryssa av her, vert tidsinfo-linjene òg ha datoen med som prefiks.

en: &Sidebars
nn: &Sidestolpar

en: Sync section size with tab positions
nn: Synkroniser blokkstorleik med faneplasseringar

en: When enabled the section size will be determined by the position of the tabs.
    This option does not affect the bottom sidebar.
nn: Viss det er kryssa av her, ved blokkstorleiken avgjort av plasseringa av fanene.
    Dette valet påverkar ikkje botnstolpen.

en: Show text for left and right sidebar buttons
nn: Vis tekst for knappar i venstre og høgre sidestolpe

en: Icon size for left and right sidebar buttons:
nn: Ikonstorleik for knappar i venstre og høgre sidestolpe:

en: &Tabs
nn: &Faner

en: &Limit number of tabs:
nn: &Maksgrense for talet på faner:

en: A high limit can increase the window size, please enable 'Allow tab scrolling' to prevent it. Unlimited tabs are always scrollable.
nn: Ei høg grense kan auka storleiken på vindauget. Slå på «Tillat fanerulling» for å hindra dette. Uavgrensa faner er alltid rullbare.

en: &Auto hide tabs
nn: &Gøym automatisk faner

en: When checked tabs will be hidden if only one document is open.
nn: Viss det er kryssa av her, vert fanelinja gøymd når berre eitt dokument er opna.

en: &Show close button
nn: &Vis lukkeknapp

en: When checked each tab will display a close button.
nn: Viss det er kryssa av her, vil kvar fane visa ein lukkeknapp.

en: &Expand tabs
nn: &Utvid faner

en: When checked tabs take as much size as possible.
nn: Viss det er kryssa av her, vil fanene ta opp så mykje plass som mogleg.

en: &Double click opens a new document
nn: &Dobbeltklikk for å opna nytt dokument

en: When checked double click opens a new document.
nn: Viss det er kryssa av her, vil eit dobbeltklikk opna eit nytt dokument.

en: &Middle click closes a document
nn: &Midtklikk for å lukka dokument

en: When checked middle click closes a document.
nn: Viss det er kryssa av her, vil eit midtklikk lukka dokumentet.

en: Allow tab scrolling
nn: Tillat fanerulling

en: When checked this will allow scrolling in tab bar when number of tabs is large.
nn: Viss det er kryssa av her, kan ein rulla gjennom heile fanelinja når det er mange faner opna.

en: Elide tab text
nn: Forkort fanenamn

en: When checked tab text might be elided if its too long.
nn: Viss det er kryssa av her, vert lange fanenamn forkorta.

en: Open new tabs to the right of the current tab
nn: Opna nye faner til høgre for den gjeldande fana

en: If unchecked the new tab will open at the end.
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vert nye faner opna heilt til høgre.

en: &Mouse
nn: &Mus

en: &Backward button pressed:
nn: &Tilbakeknapp trykt:

en: Previous tab
nn: Førre fane

en: History back
nn: Bakover i loggen

en: &Forward button pressed:
nn: &Framknapp trykt:

en: Next tab
nn: Neste fane

en: History forward
nn: Framover i loggen

en: Diff Style:
nn: Diff-stil:

en: Navigation Bar
nn: Navigasjonslinje

en: Show current symbol in navigation bar
nn: Vis gjeldande symbol i navigasjonslinja

en: Diagnostics limit:
nn: Diagnostikkgrense:

en: Max number of diagnostics allowed in the Diagnostics toolview.
nn: Maksgrense for talet på diagnostikk­meldingar viste i diagnostikkvisinga.

en: Session
nn: Økt

en: Session Management
nn: Økthandsaming

[ctx: The special case of 'Delete unused meta-information after']
en: (never)
nn: (aldri)

en: When a window is closed the documents opened only in this window are closed as well.
nn: Når eit vindauge vert lukka, vert dokumenta som berre er opne i dette vindauget, òg lukka.

en: Plugins
nn: Programtillegg

en: Plugin Manager
nn: Handtering av tilleggsmodular

en: User Feedback
nn: Tilbakemeldingar

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
nn: Du har ulagra endringar. Vil du bruka eller forkasta dei?

en: Here you can see all available Kate plugins. Those with a check mark are loaded, and will be loaded again the next time Kate is started.
nn: Her ser du alle programtillegga tilgjengelege i Kate. Dei som er kryssa av, er lasta inn, og dei vert automatisk lasta inn på nytt neste gong Kate startar.

en: Name
nn: Namn

en: Description
nn: Skildring

en: <p>The document '%1' has been modified, but not saved.</p><p>Do you want to save your changes or discard them?</p>
nn: <p>Dokumentet «%1» er endra, men ikkje lagra.</p><p>Vil du ta vare på endringane eller forkasta dei?</p>

en: Close Document
nn: Lukk dokument

en: Save As
nn: Lagra som

en: New file opened while trying to close Kate, closing aborted.
nn: Ny fil opna mens Kate vart lukka. Lukkinga er avbroten.

en: Closing Aborted
nn: Lukking avbroten

en: Starting Up
nn: Startar

en: Reopening files from the last session...
nn: Opnar filer frå førre økt …

en: Rename file
nn: Endra namn på fil

en: New file name
nn: Nytt filnamn

en: File "%1" could not be moved to "%2"
nn: Klarte ikkje flytta fila «%1» til «%2».

en: Do you really want to delete file "%1"?
nn: Er du sikker på at du vil sletta fila «%1»?

en: Delete file
nn: Sletta fil

en: File "%1" could not be deleted.
nn: Klarte ikkje sletta fila «%1».

en: &Other Application...
nn: &Anna program …

en: Use this command to show or hide the view's statusbar
nn: Bruk denne kommandoen for å visa eller gøyma statuslinja

en: Show &Tabs
nn: Vis &faner

en: Use this command to show or hide the tabs for the views
nn: Bruk denne kommandoen for å visa eller gøyma visingsfanene

en: Sho&w Path in Titlebar
nn: Vis &filadresse i tittellinja

en: Show the complete document path in the window caption
nn: Vis heile filadressa i tittellinja i vindauget

en: Show Navigation Bar
nn: Vis navigasjonslinja

en: &Window Color Scheme
nn: Fargetema for &vindauge

en: &Previous Tab
nn: &Førre fane

en: Focus the previous tab.
nn: Fokus på førre fane.

en: &Next Tab
nn: &Neste fane

en: Focus the next tab.
nn: Fokus på neste fane.

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
nn: Byt til fane %1

en: &Quick Open
nn: &Snøggopna

en: Open a form to quick open documents.
nn: Opna ei rute for kjapp opning av dokument.

en: Output
nn: Utdata

en: Create a new document
nn: Lag eit nytt dokument

en: Open an existing document for editing
nn: Opna eit eksisterande dokument.

en: This lists files which you have opened recently, and allows you to easily open them again.
nn: Ei liste over filer du nyleg har opna, slik at du lett kan opna dei på nytt.

en: Sa&ve All
nn: La&gra alle

en: Save all open, modified documents to disk.
nn: Lagra alle opne, endra dokument.

en: Reload A&ll
nn: Last alle o&m att

en: Reload all open documents.
nn: Last om att alle opne dokument.

en: Copies the file path of the current file to clipboard.
nn: Kopierer adressa til gjeldande fil til utklippstavla.

en: &Open Containing Folder
nn: &Opna foreldermappa

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
nn: Endra namn …

en: Renames the file belonging to the current document.
nn: Endrar namn på fila til gjeldande dokument.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nn: Slett

en: Deletes the file belonging to the current document.
nn: Slettar fila til gjeldande dokument.

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Compare
nn: Samanlikna

en: Use the Tabbar context menu to compare two documents
nn: Bruk kontekstmenyen på fanelinja for å samanlikna to dokument.

en: Shows a hint how to compare documents.
nn: Vis hint om samanlikning av dokument.

en: Close Orp&haned
nn: Lukk &utdaterte

en: Close all documents in the file list that could not be reopened, because they are not accessible anymore.
nn: Lukk alle dokumenta i fillista som ikkje kunne opnast på nytt fordi dei ikkje lenger er tilgjengelege.

en: Close the current document.
nn: Lukk gjeldande dokumentet.

en: Close O&ther
nn: Lukk an&dre

en: Close other open documents.
nn: Lukk andre opne dokument.

en: Clos&e All
nn: Lukk all&e

en: Close all open documents.
nn: Lukk alle opne dokument.

en: Reopen the document or documents that were most recently closed
nn: Gjenopna dokumentet eller dokumenta som sist vart lukka.

en: Close this window
nn: Lukk dette vindauget

en: New &Window
nn: Nytt &vindauge

en: Create a new window.
nn: Opna eit nytt vindauge.

en: Open W&ith
nn: O&pna med

en: Open the current document using another application registered for its file type, or an application of your choice.
nn: Opna dokumentet med eit program som er registrert for filtypen eller eit anna program du vel sjølv.

en: Configure the application's keyboard shortcut assignments.
nn: Set opp snøggtastane i programmet.

en: Configure which items should appear in the toolbar(s).
nn: Vel kva for element som skal visast på verktøylinjene.

en: Configure various aspects of this application and the editing component.
nn: Ymse innstillingar for programmet og redigeringskomponenten.

en: &Plugins Handbook
nn: &Handbok for programtillegg

en: This shows help files for various available plugins.
nn: Viser hjelpefiler for ymse tilgjengelege programtillegg.

en: Sess&ions
nn: Ø&kter

[ctx: Menu entry Session->New Session]
en: &New Session
nn: &Ny økt

en: &Recent Sessions
nn: &Nyleg brukte økter

en: &All Sessions
nn: &Alle økter

en: &Manage Sessions...
nn: &Handsam økter …

en: &Save Session
nn: &Lagra økta

en: Save Session &As...
nn: Lagra økta &som …

en: Go to Previous Location
nn: Gå til førre plassering

en: Go to Next Location
nn: Gå til neste plassering

en: Show File Git History
nn: Vis Git-logg for fil

en: This will close all open documents. Are you sure you want to continue?
nn: Dette vil lukka alle dei opne dokumenta. Er du sikker på at du vil halda fram?

en: Close all documents?
nn: Lukka alle opne dokument?

en: Close All
nn: Lukk alle

en: This will close all open documents beside the current one. Are you sure you want to continue?
nn: Dette vil lukka alle dei opne dokumenta utanom dette. Er du sikker på at du vil halda fram?

en: Close all documents beside current one?
nn: Lukka alle opne dokument utanom dette?

en: Close Others
nn: Lukk andre

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
nn: Dette vil gøyma menylinja heilt. Du kan visa ho att ved å trykkja %1.

en: Hide menu bar
nn: Gøym menylinje

en: You dropped the directory %1 into Kate. Do you want to open all files contained in it?
nn: Du sleppte mappa %1 på Kate. Vil du opna alle filene i mappa?

[ctx: @title:window]
en: Open Files Recursively
nn: Opna filer rekursivt

[ctx: @action:button]
en: Open All Files
nn: Opna alle filer

en:  [read only]
nn:  [skriveverna]

en: Toolview Manager
nn: Handsam verktøyvisingar

en: Sidebar Buttons
nn: Sidestolpe-knappar

en: Focus Toolview
nn: Byt fokus

en: Tool &Views
nn: &Verktøyvisingar

en: Show Side&bars
nn: Vis &sidestolpar

en: Hide All Tool Views
nn: Gøym alle verktøyvisingar

en: Show %1
nn: Vis %1

en: Show %1 Button
nn: Vis %1-knapp

en: Focus %1
nn: Byt fokus til %1

en: Configure...
nn: Set opp …

en: Hide Button
nn: Gøym knapp

en: Move To
nn: Flytt til

en: Own Section
nn: Eiga blokk

en: One Down
nn: Éin ned

en: One Right
nn: Éin til høgre

en: One Up
nn: Éin opp

en: One Left
nn: Éin til venstre

en: Left Sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right Sidebar
nn: Høgre sidestolpe

en: Top Sidebar
nn: Øvre sidestolpe

en: Bottom Sidebar
nn: Nedre sidestolpe

en: <qt>You are about to hide the sidebars. With hidden sidebars it is not possible to directly access the tool views with the mouse anymore, so if you need to access the sidebars again invoke <b>View &gt; Tool Views &gt; Show Sidebars</b> in the menu. It is still possible to show/hide the tool views with the assigned shortcuts.</qt>
nn: <qt>Du er i ferd med å gøyma sidestolpane. Med gøymde sidestolpar vil det ikkje vera mogleg å bruka verktøy­visingane direkte med musa lenger. Dersom du vil bruka side­stolpane på nytt, kan du henta dei fram att med <b>Vis → Verktøy­visingar → Vis sidestolpar</b> i menyen. Det vil framleis vera mogleg å visa/gøyma verktøy­visingane med snøggtastar.</qt>

en: Documents Modified on Disk
nn: Dokument er endra på harddisken

en: <qt>The documents listed below have changed on disk.<p>Select one or more at once, and press an action button until the list is empty.</p></qt>
nn: <qt>Dokumenta nedanfor er endra på disken.<p>Vel eitt eller fleire av dei om gongen, og vel så ei handling, heilt til lista er tom.</p></qt>

en: Filename
nn: Filnamn

en: Status on Disk
nn: Status på harddisken

en: Modified
nn: Endra

en: Created
nn: Oppretta

en: Deleted
nn: Sletta

en: &View Difference
nn: &Vis skilnadar

en: Calculates the difference between the editor contents and the disk file for the selected document.
nn: Viser skilnadane mellom den opne fila i skriveprogrammet og fila på harddisken.

en: &Ignore Changes
nn: &Ignorer endringane

en: Remove modified flag from selected documents
nn: Fjern endra-merke frå dei valde dokumenta

en: Overwrite selected documents, discarding disk changes
nn: Overskriv dei valde dokumenta, og forkast endringar på disken

en: &Reload
nn: Last o&m att

en: Reload selected documents from disk
nn: Last dei valde dokumenta frå disken på nytt

en: Could not save the document 
    '%1'
nn: Klarte ikkje lagra dokumentet
    «%1»

en: The diff command failed. Please make sure that git is installed and in your PATH.
nn: Diff-kommandoen gav feil. Sjå til at diff er installert og ligg i søkjestien (PATH-variabelen).

en: Error Creating Diff
nn: Feil ved køyring av diff

en: [OLD]
nn: [GAMMAL]

en: [NEW]
nn: [NY]

en: Search...
nn: Søk …

en: Copy all text to clipboard
nn: Kopier all tekst til utklippstavla

en: Clear all messages
nn: Tøm alle meldingar

[ctx: @info]
en: Error
nn: Feil

[ctx: @info]
en: Warning
nn: Åtvaring

[ctx: @info]
en: Log
nn: Logg

en: Save As (%1)
nn: Lagra som (%1)

en: Save Documents
nn: Lagra dokument

en: The document "%1" has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
nn: Dokumentet «%1» er endra. Vil du lagra eller forkasta endringane?

en: <qt>The following documents have been modified. Do you want to save them before closing?</qt>
nn: <qt>Dokumenta nedanfor er endra. Vil du lagra dei før du avsluttar?</qt>

en: Documents
nn: Dokument

en: Location
nn: Plassering

en: Se&lect All
nn: &Vel alle

en: Data you requested to be saved could not be written. Please choose how you want to proceed.
nn: Det du ville lagra, kunne ikkje skrivast til disken. Vel korleis du vil halda fram.

[ctx: @menu:action]
en: Copy Location
nn: Kopier filadressa

[ctx: @menu:action]
en: Copy Filename
nn: Kopier filnamnet

en: Split Ve&rtical
nn: Del &venstre/høgre

en: Split the currently active view vertically into two views.
nn: Del ruta loddrett til to ruter, éi til venstre og éi til høgre.

en: Split &Horizontal
nn: Del &oppe/nede

en: Split the currently active view horizontally into two views.
nn: Del ruta vassrett til to ruter, éi oppe og éi nede.

en: Move Document to New Vertical Split
nn: Flytt dokumentet til ny loddrett deling

en: Split the currently active view vertically into two views and move the currently active document to right view.
nn: Del ruta loddrett til to ruter, éi til venstre og éi til høgre, og flyttar det gjeldande dokumentet til den høgre ruta.

en: Move Document to New Horizontal Split
nn: Flytt dokumentet til ny vassrett deling

en: Split the currently active view horizontally into two views and move the currently active document to view below.
nn: Del ruta vassrett til to ruter, éi oppe og éi nede, og flyttar det gjeldande dokumentet til den nedre ruta.

en: Cl&ose Current View
nn: Lukk &ruta

en: Close the currently active split view
nn: Lukk den gjeldande delte visinga

en: Close Inactive Views
nn: Lukk inaktive visingar

en: Close every view but the active one
nn: Lukk alle visingar utanom den aktive

en: Hide Inactive Views
nn: Gøym inaktive visingar

en: Hide every view but the active one
nn: Gøym alle visingar utanom den aktive

en: Toggle Orientation
nn: Byt retning

en: Toggles the orientation of the current split view
nn: Byter retninga til gjeldande delte visinga

en: Next Split View
nn: Neste delte vising

en: Make the next split view the active one.
nn: Gå til neste delte vising.

en: Previous Split View
nn: Førre delte vising

en: Make the previous split view the active one.
nn: Gå til førre delte vising.

en: Left Split View
nn: Venstre rute

en: Make the split view intuitively on the left the active one.
nn: Gje fokus til ruta som ligg til venstre.

en: Right Split View
nn: Høgre rute

en: Make the split view intuitively on the right the active one.
nn: Gje fokus til ruta som ligg til høgre.

en: Upward Split View
nn: Øvre rute

en: Make the split view intuitively upward the active one.
nn: Gje fokus til ruta som ligg oppe.

en: Downward Split View
nn: Nedre rute

en: Make the split view intuitively downward the active one.
nn: Gje fokus til ruta som ligg nede.

en: Move Splitter Right
nn: Flytt delaren mot høgre

en: Move the splitter of the current view to the right
nn: Flytt delaren for gjeldande visinga mot høgre

en: Move Splitter Left
nn: Flytt delaren mot venstre

en: Move the splitter of the current view to the left
nn: Flytt delaren for gjeldande visinga mot venstre

en: Move Splitter Up
nn: Flytt delaren opp

en: Move the splitter of the current view up
nn: Flytt delaren for gjeldande visinga opp

en: Move Splitter Down
nn: Flytt delaren ned

en: Move the splitter of the current view down
nn: Flytt delaren for gjeldande visinga ned

en: Focus Navigation Bar
nn: Byt fokus til navigasjonslinja

en: Focus the navigation bar
nn: Byt fokuset til navigasjonslinja

en: Welcome Page
nn: Velkomstside

en: Show the welcome page
nn: Vis velkomstsida

en: Toggle Scroll Synchronization
nn: Slå på/av rullesynkronisering

en: Toggle scroll synchronization for the current view
nn: Slå på/av rullesynkronisering for gjeldande vising

en: <p>You are attempting to open one or more large files:</p><ul>%1</ul><p>Do you want to proceed?</p><p><strong>Beware that kate may stop responding for some time when opening large files.</strong></p>
nn: <p>Du er i ferd med å opna éi eller fleire store filer:</p><ul>%1 </ul><p>Vil du halda fram?</p><p><strong>Merk at Kate kan slutta å svara ei stund når store filer vert opna.</strong></p>

en: Opening Large File
nn: Opning av stor fil

en: %1 cannot open folders
nn: %1 kan ikkje opna mapper

en: The plugin required to open folders was not found
nn: Fann ikkje programtillegget som trengst for å opna mapper

en: In order to open folders, the <b>%1</b> plugin must be enabled. Enable it?
nn: For å opna mapper må du ha program­tillegget <b>%1</b> påslått. Vil du slå det på?

[ctx: @title:window]
en: Open Folder
nn: Opna mappe

[ctx: @action:button]
en: Enable
nn: Slå på

en: Failed to enable <b>%1</b> plugin
nn: Klarte ikkje slå på programtillegget <b>%1</b>

en: Synchronize Scrolling
nn: Synkroniser rulling

en: Synchronize scrolling of this split-view with other synchronized split-views
nn: Synkronisering av denne delte visinga med andre synkroniserte delte visingar

en: Click here to switch to the Quick Open view.
nn: Trykk her for å byta til snøggopningsvisinga.

en: Control view space splitting
nn: Styr deling av visingsplassen

en: Currently, there is one more document open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here. | Currently, there are %1 more documents open. To see all open documents, switch to the Quick Open view by clicking here.
nn[0]: Det er no eitt ope dokument til. Du kan sjå alle opne dokument viss du byter til snøggopnings­visinga ved å trykkja her.
nn[1]: Det er no %1 ope dokument til. Du kan sjå alle opne dokument viss du byter til snøggopningsvisinga ved å trykkja her.

en: Close Tab
nn: Lukk fane

en: &Close Document
nn: &Lukk dokumentet

en: Close Other &Documents
nn: Lukk &dei andre dokumenta

en: Close &All Documents
nn: Lukk &alle dokumenta

en: D&etach Document
nn: &Kopla frå dokumentet

en: Opens the document in a new window and closes it in the current window
nn: Opna dokumentet i eit nytt vindauge, og lukk utgåva i dette vindauget

en: Compare with Active Document
nn: Samanlikna med gjeldande dokument

en: Compare with Active Document Using
nn: Samanlikna med gjeldande dokument via

en: Could not start program
nn: Klarte ikkje starta programmet

en: The selected program could not be started. Maybe it is not installed.
nn: Klarte ikkje starta programmet. Ein grunn kan vera at det ikkje er installert.

en: All Projects
nn: Alle prosjekta

en: Current Project
nn: Gjeldande prosjekt

en: Fuzzy Filtering
nn: Uklar filtrering

en: Wildcard Filtering
nn: Jokerteikn-filtrering

en: Manage Sessions
nn: Handsam økter

en: Session Chooser
nn: Øktveljar

en: Restore
nn: Gjenopprett

en: Session will be deleted on dialog close
nn: Økta vert sletta når dialogvindauget vert lukka

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_filterBox)
en: Filter Sessions
nn: Øktfiltrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Session Name
nn: Øktnamn

note: i18n: The number of open documents i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Files
nn: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_sessionList)
en: Last opened
nn: Sist opna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_openButton)
en: &Open
nn: &Opna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewSession) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New Session
nn: Ny økt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_templateButton)
en: Open as Template
nn: Opna som mal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontAskCheckBox)
en: Don't ask again
nn: Ikkje spør igjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_copyButton)
en: Duplicate...
nn: Lag kopi …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: &Rename...
nn: &Endra namn …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete
nn: Slett

en: Session '%1' is already opened in another Kate instance. Switch to that or reopen in this instance?
nn: Økta «%1» er alt open i ein annan Kate-instans. Vil du byta til denne instansen eller opna økta på nytt her?

[ctx: @action:button]
en: Switch to Instance
nn: Byt til instansen

[ctx: @action:button]
en: Reopen
nn: Opna på nytt

en: The session could not be renamed to "%1". Failed to write to "%2"
nn: Økta kunne ikkje endra namn til «%1». Klarte ikkje skriva til «%2».

en: Session Renaming
nn: Endring av namn på økt

en: Session name:
nn: Øktnamn:

en: There is already an existing session with your chosen name: %1
    Please choose a different one.
nn: Det finst alt ei økt med dette namnet: %1
    Vel eit anna namn.

en: To save a session, you must specify a name.
nn: Du må velja eit namn for å kunna lagra ei økt.

en: Specify a name for this session
nn: Vel namn på økta

en: Specify a new name for session: %1
nn: Vel eit nytt namn på økta: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAppStartup)
en: Application Startup Behavior
nn: Åtferd ved programstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, startNewSessionRadioButton)
en: &Start new session
nn: &Start ny økt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadLastUserSessionRadioButton)
en: &Load last used session
nn: &Last inn den sist brukte økta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, manuallyChooseSessionRadioButton)
en: &Manually choose a session
nn: Vel økt &manuelt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Application Startup/Shutdown Behavior
nn: Åtferd ved oppstart/avslutting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Automatically save and restore:
nn: Automatisk lagra og gjenopprett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stashNewUnsavedFiles)
en: Newly-created unsaved files
nn: Nylaga ulagra filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stashUnsavedFilesChanges)
en: Files with unsaved changes
nn: Filer med ulagra endringar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showWelcomeViewForNewWindow)
en: If disabled, an untitled document will be shown for new windows.
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vert eit namnlaust dokument vist for nye vindauge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWelcomeViewForNewWindow)
en: Show welcome view for new windows
nn: Vis velkomstsida for nye vindauge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, modCloseAfterLast)
en: If enabled, the application will shutdown when the last file being edited is closed, otherwise a blank page will open so that you can start a new file.
nn: Viss det er kryssa av her, vert programmet automatisk avslutta når den siste fila vert lukka. Elles vert ei tom fil vist, som du kan redigera og lagra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, modCloseAfterLast)
en: Close the application entirely when the last file is closed
nn: Lukk programmet fullstendig når siste fil vert lukka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, winClosesDocuments)
en: Close documents with the window they belong to
nn: Lukk dokumenta med vindauget dei høyrer til i

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbElements)
en: Session Elements
nn: Øktelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The session contains the list of open documents, recently opened files list, bookmarks, cursor position etc. When the session is loaded all elements are restored.
nn: Økta inneheld lista over opne dokument, ei liste over filer som nyleg er opna, bokmerke, plassering av skrivemerke, med meir. Alt dette vert gjenoppretta når økta vert lasta inn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Maximum number of entries in recent file list:
nn: Hugs maks så mange nyleg opna filer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Check this if you want all your views and frames restored each time you open the application.
nn: Kryss av her om du vil at alle rutene og rammene skal gjenopprettast kvar gong du startar programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restoreVC)
en: Include &window configuration
nn: Ta med &vindaugsoppsett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Check this if you want document configuration like for example bookmarks to be saved past editor sessions. The configuration will be restored if the document has not changed when reopened.
nn: Kryss av her om du vil at dokumentoppsett som for eksempel bokmerke skal lagrast mellom øktene. Oppsettet vert lese inn att dersom fila ikkje er endra når ho vert opna på nytt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, saveMetaInfos)
en: Keep &meta-information past sessions
nn: Ta vare på &metainformasjon mellom økter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delete unused meta-information after:
nn: Slett ubrukt metainformasjon etter:

en: Welcome to %1
nn: Velkommen til %1

en: Recent Documents and Projects
nn: Nyleg brukte dokument og prosjekt

en: Recent Documents
nn: Nyleg brukte dokument

en: No recent documents or projects
nn: Ingen nyleg brukte dokument eller prosjekt

en: No recent documents
nn: Ingen nyleg brukte dokument

en: No saved sessions
nn: Ingen lagra økter

en: Open Selected Files...
nn: Opna valde filer …

en: Copy &Location
nn: Kopier &filadressa

en: &Remove
nn: &Fjern

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QScrollArea, WelcomeView)
en: Welcome
nn: Velkommen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNewFile)
en: New File
nn: Ny fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFolder)
en: Open Folder...
nn: Opna mappe …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRecentItems)
en: Recent Files
nn: Nyleg brukte filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOpenFile)
en: Open File...
nn: Opna fil …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClearRecentItems)
en: Clear Recent Files
nn: Tøm nyleg brukte filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHelp)
en: Help
nn: Hjelp

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHomepage)
en: Visit homepage
nn: Besøk heimesida

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelContribute)
en: Get involved
nn: Vert med

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, labelHandbook)
en: Read handbook
nn: Les handboka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSavedSessions)
en: Saved Sessions
nn: Lagra økter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonManageSessions)
en: Manage Sessions...
nn: Handsam økter …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowForNewWindow)
en: Show welcome page for new window
nn: Vis velkomstsida for nye vindauge
