kate - en to nn translation catalogue (61 entries)

en: LSP Client
nn: LSP-klient

en: No JSON data to validate.
nn: Ingen JSON-data å validera.

en: JSON data is valid.
nn: JSON-dataa er gyldige.

en: JSON data is invalid: no JSON object
nn: JSON-dataa er ugyldige: manglar JSON-objekt

en: JSON data is invalid: %1
nn: JSON-dataa er ugyldige: %1

en: Go to Definition
nn: Gå til definisjon

en: Go to Declaration
nn: Gå til deklarasjon

en: Go to Type Definition
nn: Gå til typedefinisjon

en: Find References
nn: Finn referansar

en: Find Implementations
nn: Find implementasjonar

en: Highlight
nn: Utheving

en: Symbol Info
nn: Symbolinfo

en: Rename
nn: Endra namn

en: Expand Selection
nn: Utvid utval

en: Shrink Selection
nn: Trekk saman utval

en: Expand Macro
nn: Utvid makro

en: Show selected completion documentation
nn: Vis dokumentasjon for vald fullføring

en: Enable signature help with auto completion
nn: Slå på signaturhjelp med autofullføring

en: Include declaration in references
nn: Ta med deklarasjonar i referansar

en: Show hover information
nn: Vis informasjon når peikaren er over

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkOnTypeFormatting)
en: Format on typing
nn: Formater ved skriving

en: Incremental document synchronization
nn: Inkrementell dokumentsynkronisering

en: Restart LSP Server
nn: Start LSP-tenar på nytt

en: Restart All LSP Servers
nn: Start alle LSP-tenarane på nytt

en: More options
nn: Fleire val

en: Expand All
nn: Fald ut alle

en: Collapse All
nn: Fald saman alle

en: RangeHighLight
nn: Områdeutheving

en: Line: %1:
nn: Linje: %1:

en: No results
nn: Ingen treff

[ctx: @title:tab]
en: Definition: %1
nn: Definisjon: %1

[ctx: @title:tab]
en: Declaration: %1
nn: Deklarasjon: %1

[ctx: @title:tab]
en: References: %1
nn: Referansar: %1

[ctx: @title:tab]
en: Implementation: %1
nn: Implementasjon: %1

[ctx: @title:tab]
en: Highlight: %1
nn: Utheving: %1

en: No edits
nn: Ingen redigeringar

[ctx: @title:window]
en: Rename
nn: Endra namn

[ctx: @label:textbox]
en: New name (caution: not all references may be replaced)
nn: Nytt namn (åtvaring: alle referansar vert ikkje nødvendigvis bytte ut)

[ctx: @info]
en: LSP Server
nn: LSP-tenar

[ctx: @info]
en: LSP Client
nn: LSP-klient

en: Restarting
nn: Startar på nytt

en: NOT Restarting
nn: Startar IKKJE på nytt

en: Server terminated unexpectedly ... %1 [%2] [homepage: %3]
nn: Tenaren avslutta uventa … %1 [%2] [heimeside: %3]

en: Failed to start server: %1
nn: Klarte ikkje starta tenar: %1

en: Started server %2: %1
nn: Starta tenar %2: %1

en: Failed to parse server configuration '%1': no JSON object
nn: Klarte ikkje tolka tenaroppsettet «%1»: manglar JSON-objekt

en: Failed to parse server configuration '%1': %2
nn: Klarte ikkje tolka tenaroppsett «%1»: %2

en: Failed to read server configuration: %1
nn: Klart ikkje lesa tenaroppsett: %1

en: Tree Mode
nn: Trevising

en: Automatically Expand Tree
nn: Fald automatisk ut trevising

en: Sort Alphabetically
nn: Sorter alfabetisk

en: Show Details
nn: Vis detaljar

en: Symbols
nn: Symbol

en: No LSP server for this document.
nn: Manglar LSP-tenar for dokumentet.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Client Settings
nn: Klientinnstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSemanticHighlighting)
en: Enable semantic highlighting
nn: Bruk semantisk syntaksmerking

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSymbolSort)
en: Sort symbols alphabetically
nn: Sorter symbol alfabetisk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: User Server Settings
nn: Bruk tenarinnstillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Settings File:
nn: Innstillingsfil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Default Server Settings
nn: Standard tenarinnstillingar

note: i18n: ectx: Menu (lspclient_more_options)
en: More Options
nn: Fleire val
